Wczorajsza konferencja Microsoftu przyniosła nam wiele nowości. Bez dwóch zdań zaliczyć należy ją do udanych, gdyż premiery doczekały się dwa flagowe smartfony, dwa tablety, opaska fitness, a także tani smartfon z najnowszym OS na pokładzie – Microsoft Lumia 550.
Microsoft Lumia 550 nieco umknęła naszej uwadze za co przepraszamy. Być może dlatego tak się stało, że gigant z Redmond ów model potraktował trochę po macoszemu – poinformował, że coś takiego jest, podał cenę i tyle. Ta sytuacja przypomina mi ostatnią konferencję Apple , podczas której debiut iPada Mini 4 trwał zaledwie trzydzieści sekund. Ale przejdźmy do sedna.
Wiele informacji o zastosowanych podzespołach w Microsoft Lumia 550 potwierdziło się, gdyż za wydajność odpowiadać będzie układ SoC dedykowany niskobudżetowym propozycjom – Qualcomm Snapdragon 210 wytworzony w 28-nanometrowym procesie technologicznym, składający się z czterech rdzeni opartych o architekturę ARM Cortex-A7, które cechują się maksymalną częstotliwością taktowania na poziomie 1.1 GHz. Za grafikę odpowiedzialny będzie chip graficzny Adreno 304. Układ SoC wspierany jest przez 1 GB pamięci RAM.
Patrząc na te podzespoły jasno wynika z nich, że smartfon Microsoft Lumia 550 dedykowany jest mniej wymagającym użytkownikom, a także mniej zamożnym. Sugerowana cena ustalona została bowiem na 139 dolarów. Smartfon w sprzedaży pojawi się w grudniu tego roku, a zatem może stać się ciekawym prezentem gwiazdkowym.
Mobilny Windows 10 prezentowany jest na wyświetlaczu o przekątnej 4.7” i rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli). Matryca cechuje się zagęszczeniem pikseli na cal wynoszącym około 312. Niestety nie potwierdziły się doniesienia o zastosowaniu wyświetlacza AMOLED. Producent zapewnia jednak, że użytkownik może liczyć na szerokie kąty widzenia, a zatem być może jest to IPS.
Zaplecze komunikacyjne w Microsoft Lumia 550 przedstawia się następująco: modem LTE kategorii czwartej (do 150 Mbps), Bluetooth 4.1, port microUSB 2.0, odbiornik GPS z A-GPS i GLONASS, a także moduł WiFi pracujący w standardzie N.
Wydajność energetyczną zagwarantuje akumulator o pojemności 2100 mAh. Jest to wymienna bateria, która według producenta zapewnić ma nawet dwadzieścia osiem dni w trybie czuwania lub umożliwić przeprowadzenie do siedemnastu godzin rozmów, przeglądanie Internetu z aktywnym połączeniem WiFi przez 10 godzin lub nawet 60 godzin odtwarzania muzyki.
I wszystko byłoby fajnie, gdyby Microsoft zdecydował się zastosować trochę lepszy aparat główny, chociażby ten z modelu Lumia 640. A tak potencjalny nabywca Microsoft Lumia 550 będzie mógł uwieczniać chwile przy wykorzystaniu 5-megapikselowego aparatu z otworem względnym obiektywu F/2.4 o rozmiarem ¼”. Na całe szczęście nie poskąpiono diody doświetlającej LED, która przyda się przy doświetlaniu obiektów w półmroku. Oczywiście może także posłużyć jako latarka. Materiały wideo zarejestrowane zostaną w rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli). Frontowa kamera to natomiast 2 Mpx z przysłoną obiektywu F/2.8.
Podzespoły zamknięte zostały w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. Microsoft Lumia 550 przy wymiarach 136.1 x 67.8 x 9.9 mm, waży 141.9 gramów. Zaledwie dwa warianty kolorystyczne – biały oraz czarny jasno pokazują, że Microsoft chce kreować się jako dojrzały producent.
Specyfikacja Microsoft Lumia 550
- Wyświetlacz: 4.7-calowa matryca o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli),
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 210, 4-rdzeniowa jednostka (ARM Cortex-A7) o częstotliwości taktowaniu 1.1 GHz,
- RAM: 1 GB,
- Pamięć: 8 GB, czytnik microSD (do 200 GB),
- Kamera: 2 Mpx,
- Aparat: 5-megapikselowy aparat, dioda doświetlająca LED,
- Akumulator: 2100 mAh,
- System: Windows 10 Moble,
- Coś dla maniaKa: modem LTE, niska cena.
Ceny Microsoft Lumia 550
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.