W sieci mówi się o tym, że Samsung Galaxy S7 z Exynosem 8890 na pokładzie wykręcił w Antutu ponad 100 tys. punktów. Sam jestem niemal pewien, że przyszłoroczny flagowiec Koreańczyków będzie do tego zdolny, jednak tym razem doszło do pomyłki – ktoś pomieszał dwa rożne benchmarki, co wprowadziło małe zamieszanie.
Exynos 8890 będzie jednym z najwydajniejszych układów mobilnych w 2016 roku, co udowodnił test GeekBench, w którym autorski SoC Samsunga pozamiatał konkurencję (zwłaszcza w teście wielordzeniowym). Jednak dla większości użytkowników prawdziwym wyznacznikiem wydajności jest Antutu i jestem niemal pewien, że i w nim Samsung Galaxy S7 (który jak wiemy będzie wyposażony w rzeczony układ w co najmniej połowie egzemplarzy) świetnie sobie poradzi, a przekroczenie magicznej bariery 100 tys. punktów nie będzie dla niego problemem. W sieci co prawda pojawiła się informacja, że sytuacja ta miała już miejsce, ale jest to niestety nieporozumienie.
Część zagranicznych serwisów (jak PhoneArena, GSMArena czy TalkAndroid) informuje, że Samsung Galaxy S7 (SM-G9300) wykręcił w Antutu 103692 punkty, na co dowodem ma być powyższy zrzut ekranu. Dotarł do niego serwis Mobipicker, którego wpis na ten temat jest źródłem informacji dla wymienionych powyżej portali. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden drobny szczegół – w artykule źródłowym ani razu nie pada ani nazwa Antutu, ani nazwa żadnego innego bechmarku.
W komentarzach pod wpisem serwisu PhoneArena jeden z komentujących zasugerował, że zrzut ekranu nie pochodzi z Antutu, a z dość anonimowego benchmarku o nazwie Ludashi (znanego również jako Master Lu). Poszukałem w sieci informacji na jego temat i dotarłem do artykułu na GSM Insider, w którym przedstawiane są wyniki ZTE Axon Lux w dwóch benchmarkach: Antutu i właśnie Ludashi. Oto jak prezentuje się szata graficzna tego drugiego:
Nie ma więc chyba żadnych wątpliwości co do tego, że ktoś dość pochopnie przypisał wynik osiągnięty w teście Ludashi do Antutu. Jednak moim zdaniem urządzenia z Exynosem 8890 na pokładzie tak czy inaczej będą w stanie przekroczyć w Antutu barierę 100 tysięcy punktów, o czym mogą świadczyć nie tylko fenomenalne osiągi tego układu w GeekBench, ale także w opisanym wyżej Ludashi, gdzie Exynos 8890 wyprzedza drugiego Kirina 950 o prawie 40 tys. punktów.
Czy tak będzie dowiemy się jednak (najpóźniej) w lutym 2016 roku, gdy zadebiutuje Samsung Galaxy S7 z tym SoC na pokładzie.
Ceny Samsung Galaxy S7
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.