MediaTek Helio X20 został ponownie przebadany w GeekBench i osiągnął znacznie lepsze wyniki niż ostatnim razem. Czy to wystarczyło, by ten dziesięciordzeniowy układ przegonił konkurencję?
MediaTek Helio X20 będzie jednym z najbardziej wydajnych układów w 2016 roku, który z założenia przeznaczony jest do urządzeń flagowych. Właśnie dlatego będzie on często porównywany do innych układów, dokładnie tak jak miesiąc temu, gdzie koniec końców nie poradził sobie najlepiej. Tym razem do GeekBench trafił kolejny prototyp pracujący pod kontrolą tego układu, gdzie osiągnął wyższe rezultaty niż poprzednio. Czy to jednak wystarczyło, by dorównać konkurencji?
Zanim zajmiemy się wynikami, przypomnijmy, że MediaTek Helio X20 złożony jest z dziesięciordzeniowego procesora, a ten zbudowany jest z 2 rdzeni Cortex-A72 o taktowaniu 2.5 GHz, czterech rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu 2 GHz i kolejnych czterech rdzeni Cortex-A53, tym razem o taktowaniu 1.4 GHz. I ten zestaw pozwolił zdobyć w GeekBench 2094 punkty w teście jednego rdzenia oraz 7037 punktów w teście wielu rdzeni. Wyniki te są lepsze o odpowiednio 204 i 537 punktów, więc MediaTek nie tracił czasu i dopracował swój układ.
Jeżeli nowe wyniki Helio X20 porównamy ze znanymi nam wynikami konkurencji, to w kwestii wydajności jednowątkowej układ MediaTeka traci mniej więcej 300 punktów do Exynosa 8890, Snapdragona 820 i Apple A9, a w kwestii wydajności wielowątkowej ustępuje on pola tylko układowi Samsunga, do którego traci 300 punktów. Oczywiście wyższość wydajności jednego rdzenia nad wieloma jest niepodważalna, jednak badania AnandTech dowiodły, że w Androidzie system potrafi wykorzystywać wszystkie rdzenie jednocześnie i to nie tylko w benchmarkach.
Tak czy inaczej pod kątem wydajności CPU MediaTek Helio X20 nie ma się czego wstydzić (chyba, że wyniki rywali również się z czasem poprawią). Jednak łyżką dziegciu jest w tym przypadku wydajność układu graficznego, gdyż Mali-T880MP4 może rywalizować z Adreno 330 czy Adreno 510 (o jego wydajności pisałem dziś rano przy okazji Alcatela OneTouch Idol 4), ale do Adreno 530 ze Snapdragona 820 czy Mali-T880MP12 z Exynosa 8890 jest tu naprawdę daleko.
Pocieszeniem może być fakt, że układy MediaTeka trafiają do tańszych urządzeń niż konkurenci, dlatego słabsze wyniki w określonych benchmarkach nie powinny być aż tak boleśnie odczuwalne. Poza tym Helio X20 nie koniecznie będzie trafiał tylko do flagowców, gdyż np. Xiaomi chce w niego wyposażyć smartfon z linii Redmi.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.