Wykryto 2,3 mln nowych form ataków i niebezpieczeństw na urządzenia mobilne z Androidem z którego korzysta ponad 70% Polaków. Właściwe zabezpieczenie telefonu to podstawa. Wystarczy jednak kilka prostych sposobów na bezpieczny smartfon.
Ostatnio informowaliśmy, że wedle niektórych bezpieczny smartfon to jedynie Nexus albo nowy Samsung. Zawsze jest jeszcze możliwość, aby zaopatrzyć się w takiego Solarina, czyli smartfon z Androidem, który posiada zwiększone bezpieczeństwo oraz zaawansowane ustawienia prywatności czy chociażby o UnaPhone Zenith, nie każdego jednak stać na takie sprzęty. Czy można jednak coś zrobić? Wystarczy kilka sposobów na bezpieczny smartfon.
1. Zainstaluj na telefonie oprogramowanie antywirusowe, zwłaszcza jeśli jesteś użytkownikiem smartfona z systemem operacyjnym Android. G DATA rekomenduje pakiet G DATA MOBILE INTERNET SECURITY for ANDROID. Oprogramowanie oferuje kompleksowe zabezpieczenie urządzeń mobilnych z Androidem. Oprócz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, szkodliwymi aplikacjami i innymi zagrożeniami z internetu, system chroni przed konsekwencjami zgubienia lub kradzieży sprzętu.
2. Wykorzystaj filtr połączeń głosowych i wiadomości SMS, pozwalający na blokowanie połączeń przychodzących i wychodzących, w tym m.in numerów premium o podwyższonej opłacie.
3. Zabezpiecz się przed utratą urządzenia. Co stanie się z danymi jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony? W jego pamięci znajduje się zazwyczaj wiele zdjęć, e-maili, informacji czy haseł. Strach pomyśleć co może się stać jeśli dostaną się w niepowołane ręce. Dlatego warto skorzystać z aplikacji bezpieczeństwa, oferujących funkcje zdalnego kasowania danych, blokady urządzenia lub jego lokalizację za pomocą sygnału GPS.
4. Wykonuj regularnie kopie zapasowe danych znajdujących się na telefonie. Służą do tego zewnętrzne aplikacje i programy lub narzędzia dostarczane przez producenta. Backup możesz zapisać na dysku komputera, pamięci przenośnej lub w chmurze.
5. Instaluj i kupuj aplikacje pochodzące wyłącznie z zaufanych platform AppStore czy Google Play. Nie korzystaj z darmowych okazji, bowiem „atrakcyjna” aplikacja może być nośnikiem groźnych wirusów.
6. Publiczne sieci Wi-Fi nie są bezpieczne. Ale jeśli jesteś zmuszony z nich korzystać, nigdy nie realizuj transakcji bankowych, zakupów online, a także nie przesyłaj wrażliwych danych.
7. Na bieżąco aktualizuj system operacyjny. Starsza wersja oprogramowania stanowi poważne zagrożenie dla smartfona, ponieważ hakerzy mogą wykorzystać niezałatane luki występujące w aplikacji.
Na koniec warto pamiętać o najważniejszym – używaj rozumu! To zdecydowanie najlepsza ochrona na bezpieczny smartfon ;-). Nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe nie zagwarantuje nam odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, jeżeli sami nie będziemy myśleć. Zanim coś zrobimy, zastanówmy się przez chwilę, bo to pozwoli uniknąć nam wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Źródło: Informacja prasowa.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.