Jakiś czas temu pojawiły się informacje o chęci wprowadzenia mID, czyli mobilny dowód osobisty. Na dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwa Cyfryzacji poznaliśmy nieco więcej szczegółów na ten temat.
Pamiętacie zapowiedzi minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej na kongresie Impact’16 w Krakowie? Wedle nich w 2017 roku zostanie wprowadzony mID, czyli mobilny dowód osobisty. Projekt ministerstwa zakładał, że na smartfony w formie mID trafi wiele różnego rodzaju dokumentów, takich jak dowody tożsamości, karty biblioteczne, karty miejskie czy karty lojalnościowe sklepów. Na dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwa Cyfryzacji poznaliśmy nieco więcej szczegółów.
Według twórców mID i mDokumentów będą one wielkim przełomem nie tylko w kontaktach obywateli z administracja państwową, lecz przede wszystkim w codziennym życiu. Arkadiusz Szczebiot – Chief Technology Officer w Ministerstwie Cyfryzacji, zaprezentował nie tylko koncepcję, ale całą zasadę działania mID i mDokumentów. Podkreślał, że najważniejszy w niej jest fakt, że telefon będzie jedynie bramką dostępową do naszych danych, a nie ich magazynem. Można więc mówić jedynie o np. dowodzie przez komórkę, ale nie o dowodzie w komórce.
Do obsługi nowych narzędzi nie będą też potrzebne telefony najnowszej generacji – każdy telefon wyposażony w aktywną kartę sim będzie mógł służyć za dowód osobisty np. prawo jazdy. Rozwiązanie będzie całkowicie bezpieczne, oparte o model, który funkcjonuje już w niektórych państwach na świecie, chociażby w Austrii. To model tzw. serwerowy – dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie użytkownika, co oznacza, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych.
Wedle zapowiedzi rozwiązanie takie nie będzie obowiązkowe – będzie ono funkcjonować równolegle z tradycyjnymi dokumentami. Będzie natomiast gwarantowało ten sam poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw administracyjnych. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa m-Dokumentów będzie on wyższy niż tradycyjnych dokumentów.
Według planów resortu cyfryzacji – już w połowie przyszłego roku obywatele będą mogli zacząć korzystać z nowych narzędzi.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.