Zdarzyło się Wam zgubić telefon komórkowy? Niestety, ale kradzieże naszych multimedialnych smartfonów za grubą kasę zdarzają się relatywnie często. Warto więc wiedzieć, jak można pomóc szczęściu i w razie zniknięcia telefonu komórkowego starać się go jak najszybciej odzyskać, zanim ten po raz kolejny zmieni właściciela.
Najważniejszy jest czas
Może zdarzyć się Wam trafić na złodziejaszka, który dobrze będzie zdawał sprawę z tego, czym jest WIPE, który powoduje wymazanie wszystkich aplikacji z telefonu, w tym także i tych, które chowaliśmy w czeluściach pamięci na takie właśnie sytuacje. Daleki jestem oczywiście od polecania Wam nerwowego dotykania kieszeni spodni co kilkanaście minut, jednak jeśli już ta kieszeń jest pusta, to warto działać szybko.
Filozofia działania aplikacji
Pionierem zaawansowanych i skutecznych aplikacji na Androida, dzięki którym skutecznie można było namierzyć zaginiony telefon był program „Where’s My Droid„. W telegraficznym skrócie, po zniknięciu urządzenia, otrzymaliśmy możliwość jego dokładnego namierzenia z użyciem Google Maps, co ciekawe, nawet jeśli nasz telefon miał wyłączony nadajnik GPS. Z czasem dodano opcję zdalnego namierzania w oparciu o stronę developera aplikacji, jednak od tego czasu główne założenia nie zmieniły się. Mapa od Google’a, pozycja w oparciu o GPS i stopniowy przyrost kolejnych, jakże przydatnych w takiej sytuacji funkcji. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych aplikacji w które warto zainwestować, jeśli obawiacie się o Wasz smartfon.
Where’s My Droid
Aplikacja, jak wspominałem już wyżej, jest jednym z pionierów tego segmentu rynku dla Androida. W darmowej wersji dostajemy do dyspozycji namierzanie w oparciu o dane z GPS-a, na krótkich odległościach (czy ktoś kiedyś nie zgubił komórki w domu…) możemy znaleźć telefon dzięki alarmowi wibracyjnemu lub dźwiękowemu, producent daje nam też do dyspozycji panel zarządzania telefonem dostępny po rejestracji na stronie. Godnym odnotowania jest fakt, że urządzenie powiadomi nas także, gdy w naszym cacku ktoś podmieni kartę SIM na inną. To bardzo przydatna funkcja. Wersja PRO znacząco poszerza możliwości aplikacji i zezwala na zdalne, dokonywane na odległość czyszczenie telefonu z naszych danych. Wysoka ocena aplikacji zdaje się tylko potwierdzać, że jest to bardzo interesujący wybór. Aplikację znajdziecie tutaj.
Android Lost Free
Aplikacja zdaje się być godnym rywalem dla Where’s My Droid, jednak program może Was do siebie przyciągnąć tym, że jest w pełni darmowy. Funkcje prezentują się ciekawie. Poza standardową opcją namierzania z użyciem danych GPS, warto zwrócić uwagę na opcję zrobienia zdjęcia z użyciem kamery, wysłanie na maila listy kontaktów czy przekierowanie rozmów telefonicznych. Wiele z tych funkcji kojarzyć się może starszym użytkownikom, takim którzy pamiętają jeszcze czym była „rewelacyjna” aplikacja NetBus czy Prosiak, jednak tym razem dostęp do niemal wszystkich funkcji telefonu zdaje się być po jasnej stronie mocy.
Kaspersky Mobile Security
Aplikacja to rozbudowane centrum bezpieczeństwa, które zapewnia ochronę przed wirusami, programami szpiegującymi i spamem. Jedną z funkcji tego kombajnu jest też namierzanie i lokalizacja telefonu w oparciu o dane z GPS-a. Fajną rzeczą jest funkcja Device Admin, która daje możliwość usunięcia aplikacji tylko właścicielowi telefonu, po wprowadzeniu specjalnego kodu bezpieczeństwa. Jest oczywiście funkcja zdalnego blokowania dostępu do telefonu, jednak warto pochwalić „Kaspra” za możliwość lokalizacji komórki w oparciu o dane z sieci WiFi. Już ten drobiazg każe poważnie rozważyć zakup aplikacji za kwotę 15 złotych.
SimTracker
Aplikacja zamyka nasze zestawienie, jednak nie oznacza to bynajmniej, że program jest najsłabszy z całej czwórki. SimTracker daje nam możliwość lokalizacji w oparciu o dane z GPS, WiFi oraz trybu geolokalizacji. Dodatkowo do naszej dyspozycji oddano system notyfikacji, gdy w naszym telefonie ktoś podmieni kartę SIM a cały telefon można dość szybko „zamrozić” wprowadzając nasz indywidualny kod bezpieczeństwa. Aplikacja jest stosunkowo młoda, jednak wysoka ocena oraz rosnąca popularność wróżą jej długą żywotność. Apkę znajdziecie tutaj.
To już wszystkie – moim zdaniem – ciekawe aplikacje. Jest ich w Google Play jeszcze całkiem sporo, jednak funkcje pozostałych zdają się powielać, do tego część z programów nie jest już tak dynamicznie rozwijana a przecież w kwestii bezpieczeństwa nigdy nie warto stawiać na półśrodki. Zanim wrzucicie w Waszego smartfona garść aplikacji zabezpieczających, pamiętajcie, że każdy tego typu program można obejść, to zazwyczaj kwestia czasu. Najlepszym zabezpieczeniem dla komórki zdaje się być rozsądek użytkownika oraz przewidywanie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.