Każdy lubi czasem sprawdzić swoją wiedzę, zobaczyć jak wypada na tle innych ludzi, tudzież pokazać perfekcyjne opanowanie wybranej dziedziny. Dlatego też powstają teleturnieje w stylu Milionerów czy 1 z 10, a na platformie mobilnej wciąż bardzo popularne są gry z kategorii Quiz. Tym razem przedstawiamy jedną z obecnie najciekawszych pozycji tego typu – QuizUp.
QuizUp przetestowałem na tablecie Kiano Elegance 9.7 3G z ekranem o rozdzielczości 1024 x 768 px, 1 GB RAM i 4-rdzeniowym Rockchipem RK3188 o częstotliwości taktowania osiągającej 1,6 GHz. Test urządzenia możecie przeczytać na tabletManiaKu.
Skrótem, czyli wideorecenzja QuizUp
Sprawdź swoją wiedzę
QuizUp to gra w stylu klasycznego quizu, ale rozbudowana o szereg ciekawych funkcji, które dodają smaczku w odpowiadaniu na kolejne i kolejne pytania. Jest tutaj wszystko, czego należałoby wymagać od nowoczesnej gry: rywalizacja z ludźmi z całego świata, nawiązywanie z nimi znajomości poprzez czat, wyzwania dla znajomych, ponad 50 achievementów, system poziomów doświadczenia, a wszystko okraszone ładną grafiką.
Gra nie była by jednak tak popularna, gdyby oferowała jedynie powyższe dodatki, a prezentowała niską jakość merytoryczną. Największą zaletą QuizUp jest baza pytań – niesamowite 400 tematów i ponad 200 tysięcy pytań, a liczby te wciąż rosną. Wśród tylu kategorii można naprawdę znaleźć swojego konika. Przykładowo, całkiem dobrze orientuję się w motoryzacji – wybieram kategorię Cars, klikam Play Now, a gra wyszukuje mi przeciwnika, z którym skonfrontuję swoją wiedzę.
Dziedzin jest naprawdę sporo. Umysły ścisłe mogą się wykazać znajomością matematyki na kilku poziomach trudności (trudny wcale nie jest taki trudny), fizyki, chemii czy biologii; geografowie i nie tylko sprawdzą znajomość mapy świata, flag państw; miłośnicy sportów mogą specjalizować się w swojej dyscyplinie; gracze w grach komputerowych itd. Są też mniej klasyczne, ale dające sporo zabawy quizy ze znajomości popularnych seriali, filmów, reklam.
Poziom trudności to na szczęście również żaden banał. Powracając do przykładu samochodów – to bardzo przyjemna mieszanka. Wiele pytań odnosi się do historii motoryzacji, jak choćby wydarzeń związanych z Fordem model T czy powstawaniem marek takich jak Mercedes-Benz, ale również będziemy mogli odpowiedzieć, czyje logo prezentowane jest na obrazku lub jaki samochód na nim się znajduje. Nie obce będą nam też pytania w stylu „Jakim samochodem jechał X w filmie Y?” – oczywiście mowa o kultowych pozycjach kina samochodowego.
Walcz!
Każdy quiz składa się z 7 pytań, przy czym ostatnie punktowane jest z mnożnikiem x2, a to dodaje rozgrywce nieco smaczku – przeciwnik może nawet wygrywać, ale jeśli potknie się na ostatnim pytaniu, to losy tego pojedynku mogą się odwrócić. Za odpowiedź na każde pytanie dostajemy maksymalnie 20 punktów, ale jeśli odpowiedź zajmuje nieco dłużej, liczba ta zostanie adekwatnie pomniejszona. Oprócz wiedzy trzeba się więc wykazać też nie lada refleksem. Po zakończonym pojedynku widzimy, kto wygrał, ile dostaliśmy za niego punktów XP, jak wpłynęło to na nasz poziom, a także zaproponować rewanż, tudzież sprawdzić nasze miejsce w światowym rankingu danej kategorii.
Ranking opiera się o poziomy doświadczenia, które zdobywamy oczywiście gromadząc odpowiednio dużo punktów. Poziomy zdobywa się dość szybko, co zachęca do dalszej gry. Po osiągnięciu najwyższego miejsca w danej kategorii, pod naszym loginem pojawi się żółta wstążka z dumnym napisem, przykładowo, „Best in Photography in Poland”. Swoją drogą tytuł ten udało się zdobyć Antkowi z maniaKalnej redaKcji, a więc oczywiście trzeba było mu zrobić na złość i być lepszym. Wiedzę w fotografii mam na pewno od niego mniejszą, ale liczy się też czas jaki poświęcimy na grę – levele można niestety zwyczajnie „farmić”, bo za porażki również dostajemy trochę XP; wygrane pojedynki z innymi graczami również znacznie skróciły moją drogę na szczyt. Antek w każdym razie się odegrał, ale zajmujemy dwa pierwsze stopnie na podium w fotografii w Polsce.
Tyle tylko, że fotografia w Polsce nie jest jeszcze szczególnie popularną kategorią – 13 poziom wystarczył by być najlepszym, a to mniej więcej jakieś 2 godziny gry, może mniej. W popularnych kategoriach jest już znacznie trudniej, bo jeśli chciałbym osiągnąć pierwsze miejsce w samochodach to najlepsi gracze mają tam 50-60 poziom. Aha, na kolejnych poziomach przewidziano też tytuły, które możemy umieszczać pod swoją nazwą. Początkowo, za osiągnięcie w dowolnej kategorii 10 levelu otrzymamy już tytuł z nią związany – „Car Czar”, „Selfie”, „Songwriter” itp. itd. Jeśli chcemy być rozpoznawani jako znawcy danej dziedziny – skupiamy się na niej i zdobywamy kolejne tytuły.
W każdej kategorii możemy rzucić wyzwanie znajomemu. Fajną sprawą jest sam projekt tego systemu – wybierasz kategorię, znajomego i czekasz na jego odpowiedź. Jeśli się zgłosił – walczycie w czasie rzeczywistym, jeśli nie – odpowiadasz na pytania sam, a on później stanie do walki z zapisem Twojej gry. Na pewno wydłuża to żywotność gry, a przy okazji można poczuć ten dreszczyk emocji walcząc ze znajomymi niczym rewolwerowcy na Dzikim Zachodzie.
Twórcy QuizUp pragną również włączyć graczy do „obsługi” gry. Chodzi oczywiście o to, że każdy może zaproponować swoją własną kategorię i przygotować do niej pytania, a jeśli spotka się to z aprobatą twórców – gracz zostanie przy okazji edytorem swojej kategorii.
Grafika i dźwięk
Świat QuizUp to nie tylko to, co wiemy, ale też to, co widzimy. Mamy tutaj do czynienia z ładną, kolorową grafiką, która daje nam nawet pewne możliwości personalizacji. Przed rozpoczęciem pojedynku widzimy „wizytówkę” swoją i przeciwnika. Możemy dostosować jej wygląd poprzez wybór koloru i wzoru tła, ale też uzewnętrznić swoje upodobania przez dodanie dowolnego zdjęcia – coś jak „Zdjęcie w tle” na Facebooku. Nie podoba mi się tylko sposób, w jaki zdjęcia te się skalują – wiadomo, że wyświetlacze są różne, ale wolałbym chyba już oglądać poprzycinane obrazki, zamiast rozciąganych wedle uznania, bo to na pewno szczególnie dobrze nie wygląda.
Dźwięki jakie usłyszymy to spokojna muzyka w menu głównym i zagrzewająca do boju melodia w trakcie pojedynku. Wszystko okraszone licznymi efektami dźwiękowymi, które potwierdzają dotknięcia przycisków czy powiadamiają o pojedynkach, ale także dodają walkom nutkę epickości.
Uwaga na prywatność!
Na koniec, warto dodać pewne doniesienia z serwisu Touch Arcade. Otóż, jeśli cenicie sobie prywatność profilu na Facebooku, pewnie i tak byście tego nie zrobili, ale po połączeniu z nim konta QuizUp, prywatne dane takie jak imię, nazwisko, Facebook ID, płeć, kontakty lokalizacja, zdjęcia i inne udostępniane są na platformie QuizUp. Niby nic w tym dziwnego, bo przecież sami wyrażamy na to zgodę, ale, jak twierdzi Touch Arcade, dane te nie są w żaden sposób szyfrowane podczas przesyłania, a przesyłane są nawet do innych graczy.
Chodzi tu oczywiście o to, że każdy może spojrzeć na nasz profil QuizUp zbudowany na podstawie danych z Facebooka i choć może to być zwyczajny fałszywy alarm, to na pewno daje to do myślenia – w końcu jeśli coś raz pojawi się w Internecie, to najczęściej już tam zostaje, nie chcielibyśmy więc chyba, żeby było to coś, co nie powinno się w nim znaleźć. Twórcy zapowiadają łatkę, ale na pewno warto uważać na to co i komu się udostępnia.
W każdym razie, na pewno lepiej zwyczajnie zarejestrować się przez e-mail, a znajomych wyszukać po nickach.
Podsumowanie
QuizUp to według mnie faktycznie najciekawsza gra z gatunku quizów jaką obecnie możemy dostać na platformę mobilną. Oprócz świetnej zabawy jest bez wątpienia pożyteczna, bo w końcu quizy to jedna z podstawowych form nauki przez zabawę, a dowiemy się tutaj nie tylko ciekawostek z przeróżnych dziedzin, ale poznamy również trochę słówek po angielsku.
Poza pomysłem, gra została po prostu dobrze zrealizowana, przez co cały odbiór nie jest zaburzony przez irytujące błędy, a plusem jest też bez wątpienia liczba graczy, która, ze względu na obecność na różnych platformach, sięga nawet 10 milionów. Zmierzymy się ze znajomymi zarówno z iOSem, jak i z Androidem, a jeśli nie posiadacie urządzeń z żadnym z powyższych – gra dostępna jest też po prostu na desktopowej wersji Facebooka.
QuizUp jest w pełni darmowy, a wśród mikrotransakcji znajdują się jedynie przyspieszacze zbieranego XP – w zasadzie tylko dla niecierpliwych. Grę pobierzecie z AppStore i Google Play.
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.