Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się do Warszawy, to poznaj 12 aplikacji, które mogą uprzyjemnić ci wyjazd. Poniższe zestawienie polecam również tym, którzy rezydują w stolicy na stałe – zapewniam was, że przynajmniej o kilku z opisanych przeze mnie aplikacji nie mieliście pojęcia.
Wszystkie opisane niżej pozycje dostępne są w App Store za darmo.
Nocleg
TripAdvisor Hotels – bazy noclegowe i nie tylko
Jeżeli nie zorganizujesz się wcześniej, trzeba będzie rozejrzeć się za noclegiem na miejscu, a do tego wspaniale nadaje się TripAdvisor Hotels. Owa aplikacja jest klientem popularnego na świecie serwisu TripAdvisor, gdzie ludzie z całego świata opiniują wybrane hotele i bazy noclegowe wystawiając im opinie i oceny na 5-gwiazdkowej skali. Aplikacja umożliwia sprawdzenie cen za nocleg, dodatkowych udogodnień a także wskazówek dojazdu do wybranego obiektu. Ponadto w TripAdvisorze sprawdzisz różne restauracje oraz inne atrakcje miejskie.
Couchsurfing – popularne kanapowanie w iPhonie
Jeżeli zamiast noclegu w hotelu preferujesz bardziej socjalne i budżetowe rozwiązania to zainstaluj klienta popularnego na świecie serwisu Couchsurfing, w którym użytkownicy udostępniają sobie wzajemnie „kanapy”. Niestety, aplikacja nie należy do najbardziej funkcjonalnych ponieważ oferuje tylko szukanie „kanap”, odpowiadanie na prośby innych użytkowników, rozmowy z innymi użytkownikami oraz przeglądanie profili innych, jednak do znalezieniu samego noclegu aplikacja nadaje się idealnie.
Transport i komunikacja
Google Maps – najlepsze mapy offline Warszawy
Jako że systemowe mapy iOS-a mogą pozostawiać wiele do życzenia, przyjeżdżając do Warszawy warto zainstalować aplikację Google Maps, która nie tylko uwzględnia zwyczajną mapę miasta, ale znajdziesz na niej również oznaczenia popularnych miejsc, ścieżek rowerowych czy kierunków linii tramwajowych i metra. To jednak co najbardziej przemawia na korzyść tej pozycji to możliwość zapisania mapy w trybie offline i korzystania z niej przez 30 dni.
jakdojade.pl – korzystanie z komunikacji miejskiej
Absolutny must-have. Jeżeli wybierasz się do Warszawy, to pobierz z App Store’a aplikację jakdojade.pl, która niemal za rączkę poprowadzi cię od przystanku do przystanku, abyś mógł dotrzeć do interesującej cię lokalizacji. Korzystając z aplikacji nie musisz znać adresu każdego obiektu w mieście – wystarczy, że w polu miejsca źródłowego wybierzesz określenie przystanku ZTM na podstawie odbiornika GPS, a w polu miejsca docelowego wprowadzisz nazwę interesującego cię obiektu, np. Muzeum Neonów czy pub W Oparach Absurdu. Aplikacja natychmiast wyznaczy najlepszą i najszybszą trasę między punktem A i B i dokładnie poinformuje za ile i gdzie masz wysiąść oraz w jaki bilet musisz się zaopatrzyć.
Aplikacja wyznacza trasy z wykorzystaniem metra, tramwajów, autobusów i pociągów SKM/KM, a do poprawnego funkcjonowania wymaga połączenia z internetem (m.in. dlatego oferowane przez nią dane są zawsze aktualne). W App Store dostępne są dwie wersje aplikacji: płatna (3,59 euro) oraz bezpłatna, w której można sprawdzić maksymalnie 3 połączenia miesięcznie.
SkyCash – bilety komunikacji miejskiej i płatne parkingi
Skoro już jesteśmy przy komunikacji miejskiej, to nie sposób pominąć darmowej, dostępnej w App Store aplikacji SkyCash, która umożliwia zakup biletów pozwalających korzystać z metra, tramwajów, autobusów oraz pociągów kolei podmiejskich należących do Kolei Mazowieckich, a także Szybkiej Kolei Miejskiej. Aplikacja oferuje paletę wszystkich biletów czasowych, jednorazowych oraz krótkoterminowych. Aby móc jednak je kupić poprzez aplikację, należy uprzednio utworzyć konto SkyCash i załadować na nim środki. Gdy to zrobisz i rozpoczniesz podróż np. tramwajem, to od razu po wejściu do pojazdu zakup i skasuj bilet, aby w razie kontroli pokazać go kontrolerowi w formie kodu 2D. Istnieje również możliwość podpięcia karty płatniczej bezpośrednio do konta SkyCash.
SkyCash to też obsługa funkcjonującego w Warszawie systemu mobiParking, dzięki czemu, chcąc zaparkować w Strefie płatnego Parkowania Niestrzeżonego, nie trzeba dreptać do parkometru, bo wszystko w ciągu kilku sekund załatwiane jest w telefonie. Aby jednak umożliwić kontrolerom odczyt poniesionej przez ciebie opłaty, musisz wystawić pod szybą identyfikator mobiParking, którego wydrukować można bezpośrednio ze strony SkyCash.
WarsawBikes – obsługa rowerów miejskich Veturilo
W Warszawie funkcjonuje również system rowerów miejskich Veturilo, których punkty rozmieszczone są w wielu miejscach na mapie stolicy. Chcąc szybko sprawdzić gdzie najbliżej ciebie znajduje się stacja z rowerami, zainstaluj aplikację WarsawBikes, która nie tylko w estetyczny sposób pokaże rozmieszczenie stacji na mapie, ale także poinformuje, ile w danym punkcie dostępnych jest wolnych rowerów.
iTaxi – zamawianie taksówek z poziomu telefonu
iTaxi to testowany od dłuższego czasu system, dzięki któremu użytkownik bez większych kłopotów może zamówić taksówkę pod wybrane miejsce korzystając wyłącznie z aplikacji. iTaxi pozwala sprawdzić gdzie w danej chwili znajduje się jadące po nas auto, a zamawiając taksówkę pozwala wybrać konkretny samochód oraz stawkę za przejazd. Ponadto można aktywować specjalną funkcję, dzięki której użytkownik jest informowany gdy taksówka podjedzie pod wskazaną lokalizację.
Z iTaxi współpracuje około 700 taksówek, więc naprawdę jest w czym wybierać. Jeżeli więc nie komunikacja miejska, nie prywatne auto, to być może taksówki będą w sam raz.
Zwiedzanie i wydarzenia
Use-it Warsaw – kulturalna mapa stolicy
Use-it Warsaw to nietypowa mapa offline, na której uwzględniono chyba wszystkie ciekawsze obiekty na jakie można się natknąć w stolicy. Aplikacja wygląda dosyć specyficznie i pozwala odkrywać ciekawe miejsca związane z kulturą nie tylko poprzez podglądanie mapy miasta, ale również wyświetlanie interesujących miejsc w odpowiednich kategoriach. Oprócz tego istnieje możliwość wyświetlania ciekawych obiektów z podziałem na dzielnice. Najlepszą jednak funkcją Use-it są krótkie notki do każdego z dostępnych miejsc, a w karcie Info znajdziesz najpotrzebniejsze informacje z zakresu poruszania się po mieście. Aplikacja, niestety, jest dostępna wyłącznie w języku angielskim, ale czytania nie ma zbyt wiele.
Kulturalna Warszawa – nadchodzące wydarzenia kulturalne
Jeżeli poza zwykłym zwiedzaniem masz ochotę na uczestnictwo w jakimś wydarzeniu kulturalnym (których w tym mieście nie brakuje), to z pomocą spieszy Kulturalna Warszawa. Aplikacja, posiłkując się danymi zamieszczanymi na stronie Urzędzie Miasta, informuje o nadchodzących wystawach, spektaklach teatralnych, koncertach i innych ciekawych wydarzeniach, gdzie każde z nich jest treściwie opisane oraz do każdego można ustawić specjalne przypomnienie, aby np. dany spektakl nam nie umknął.
FUTUWAWA – Warszawa w wyobrażeniach
Gdy bieganie po Starówkach i innych MDM-ach ci się znudzi, to jestem przekonany, że z chęcią rzucisz okiem na zawartość aplikacji FUTUWAWA, która w bardzo unikatowy sposób przedstawia nieistniejącą Warszawę w oparciu o to, co faktycznie w niej jest dostępne.Aplikacja, jak informuje deweloper oprowadza nas po nieistniejących placach, budnkach, bulwarach, mostach, ulicach, instalacjach czy nawet meblach miejskich zaprojektowanych przez najlepszych architektów i artystów, studentów i amatorów. FUTUWAWA jest naprawdę świetna i gdy spoczniesz już przy orzeźwiającym płynie w jednej z knajpeczek, to warto będzie poznać ją bliżej.
Życie nocne
Stwierdzam to z ogromnym bólem – w App Store trudno o aplikację, która wskaże najlepsze knajpy lub kluby tego miasta. Jeżeli nie poszperasz w sieci, na forach i innych stronach ściśle powiązanych z tym tematem, to – przynajmniej korzystając z samych aplikacji dla iOS-a – wiele się nie dowiesz. Postanowiłem natomiast zwrócić uwagę na dwie aplikacje, które bardziej lub mniej oscylują wokół frazy „życie nocne”.
Kekemeke – zbieraj pieczątki i wymieniaj je na nagrody
Kekemeke miała już swoje 5 minut na łamach appManiaKa – jest to aplikacja, która pozwala zbierać w lokalach gastronomicznych specjalne, wstukiwane do telefonu przez obsługę „pieczątki”, które potem wymieniane są na darmowe napoje czy posiłki. Przykładowo, zamawiając ósme piwo (a zatem zbierając ósmą pieczątkę) w knajpie X, dziewiąte otrzymasz za darmo. Aplikacja jest banalna w obsłudze i poza tym, że jej nadrzędnym celem jest pozwolić użytkownikom zbierać pieczątki, to moim zdaniem jest to też bardzo dobra baza rozmaitych lokali (aż 191 pozycji), w których można fajnie spędzić popołudnie, wieczór czy nawet całą noc.
Foodpanda – fastoody na telefon
A gdy już padniesz zmęczony w domu, a najdzie cię ochota na BigMaca czy kubełek ze skrzydełkami z KFC, to dzięki aplikacji Foodpanda będziesz mógł zamówić jedzenie z różnych lokali gastronomicznych (m.in. McDonald’s czy KFC). Po złożeniu zamówienia i odczekaniu konkretnego czasu, pod miejscem, w którym się zatrzymałeś, zjawi się pan z Foodpandy na skuterku, który odda w twoje ręce zamówioną strawę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.