Od poprzedniego zestawienia użytecznych narzędzi z Cydii dla iOS-a minęły już trzy tygodnie, a programiści w tym czasie wcale nie spoczęli na laurach. Zobaczcie więc, jakie (ciekawe) aplikacje od 5 maja do dziś pojawiły się w Cydii.
1. handyPhone – usprawnienia w aplikacji telefon
Zadaniem tej darmowej pozycji jest ułatwić nieco korzystanie z aplikacji Telefon. Instalując ją przede wszystkim zaimlemetujesz możliowść wybierania numeru telefonu poprzez wprowadzenie nazwy kontaktu w polu numeru. Oprócz tego handyPhone przenosi przycisk usuwania ostatniej cyfry oraz dodawania wprowadzonego numeru obok przycisku Łącz, co jest znacznym ułatwieniem.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
2. MSGAutoSave – automatyczne zapisywanie zdjęć i wideo z Wiadomości
Operowanie zdjęciami lub wideo w aplikacji Wiadomości, odebranymi MMS-em lub poprzez iMessage, jest niesamowicie łatwą i przyjemną rzeczą. Moim zdaniem brakuje jednak iOS-owi możliwości automatycznego zapisywania wszystkich tych załączników w aplikacji Zdjęcia, ponieważ później jest problem z dotarciem do interesującego nas materiału. Tę niechybność nadrabia MSGAutoSave – aplikacja nie tylko sprawia, że odebrane zdjęcia i wideo są od razu zapisywane w Zdjęciach, ale także pozwala określić, czy zapisywane załączniki mają być w jakiś sposób zmniejszane (w przypadku obrazów poprzez kompresję, w przypadku wideo poprzez skalowanie rozdzielczości).
Cena: 0,90 dolara, repo: BigBoss.
3. YouTuber – ściąganie wideo, usuwanie reklam i wiele innych użytecznych opcji w YouTubie
YouTuber nie jest dodatkową aplikacją, a jedynie pakietem narzędzi, w jaki zaopatruje aplikację YouTube Google’a w App Store. Dzięki temu narzędziu wyposażysz poczciwego YouTube’a w możliwość pobierania wideo (z określeniem jakości), importowania pobranych wideo do Rolki z aparatu, będziesz mógł odtwarzać dźwięk z aplikacji w tle, umożliwisz strumieniowanie w jakości HD poprzez 3G/4G oraz – co najważniejsze – zablokujesz denerwujące reklamy.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
4. PhoneKeeperPro – zdjęcie każdego, kto wprowadzi zły kod odblokwujący
Funkcjonalność PhoneKeeperPro jest bardzo prosta, ale przy tym bardzo użyteczna. Rola tej pozycji ogranicza się wyłącznie do fotografowania frontową kamerką iPhone’a lub iPada każdego, kto błędnie wprowadzi kod blokady urzązenia. Oczywiście gdy wścibska osoba zostanie przyłapana, w żaden sposób się nie dowie o tym, że jej portret został zapisany w Rolce z aparatu (zakładając oczywiście, że kamerka była na nią skierowana).
Cena: 1,99 dolara, repo: BigBoss.
5. augmented – widok z aparatu jako tapeta
Aplikacja Augmented, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia korzystanie z dosyć nietypowej tapety zarówno na ekranie blokady, jak i ekranie początkowym. Instalując augmented pozwolisz sobie na to, aby tapetą był po prostu obraz z tylnego aparatu. Narzędzie działa bez najmniejszych zarzutów, jednak korzystając z niego należy liczyć się z bardziej intensywnym zużywaniem energii. Dodatkowo, jeżeli augmented zastosujesz na ekranie blokady, w ustawieniach narzędzia można określić przezroczystość godziny.
Cena: 1,99 dolara, repo: BigBoss.
6. ImmortalNotifications – nieznikające powiadomienia
W iOS 7, jeżeli na ekranie blokady wyświetlone są jakiekolwiek powiadomienia, po odblokowaniu urządzenia, nieważne czy je odczytasz, czy nie, automatycznie one znikną. Analogicznie sytuacja prezentuje się w sytuacji „ściągnięcia” ekranu powiadomień, nawet na ekranie blokady. Takie zachowanie może być w wielu sytuacjach bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeżeli ekran powiadomień zostanie otwarty zupełnie przypadkowo. Aby więc ustrzec od tego typu zdarzeń, w Cydii dostępne jest narzędzie ImmortaNotifications, którego aktywacja sprawi, że wyświetlanie ekranu powiadomień nie sprawi, że dostępne na lock screenie powiadomienia znikną.
Cena: za darmo, repo: BigBoss
7. NewTabKeyboard – automatyczne wyświetlanie klawiatury po otwarciu nowej karty w Safari
Mobilny system Apple’a generalnie jest dosyć przemyślanym systemem, jednak nietrudno znaleźć tutaj zachowania nieintuicyjne. Przykładem jednego z nich jest to, że gdy otworzysz nową kartę w Safari, przeglądarka nie zaznacza od razu pola adresu, czyli nie wyświetla klawiatury, abyś mógł szybko wprowadzić adres i otworzyć żądaną stronę. Zamiast tego wyśweitlany jest ekran zakładek, z którego pewnie nikt nie korzysta. Aby skorygować tę niedogodność należy zainstalować z Cydii NewTabKeyboard, które sprawi, że otwarcie nowej karty w Safari od razu zaznaczy pole adresu i wyświetli gotową do pracy klawiaturę.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
8. Almpoum – wygodniejsze zarządzanie zrzutami ekranu
Jeżeli na co dzień operujesz zrzutami ekranu ze swojego iOS-a, to pewnie doskonale wiesz, że zarządzanie nimi nie należy do najwygodniejszych operacji jakie można wykonać na systemie Apple’a. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Almpoum. Narzędzie to pozwala określić następujące rzeczy:
- czy wykonany zrzut ekranu ma być zapisywany w zdjęciach,
- czy wykonany zrzut ekranu ma być zapisany w schowku podręcznym,
- czy wykonany zrzut ma być zapisany w wybranym, wskazanym przez użytkownika, folderze,
- czy wykonywaniu zrzutu ekranu ma towarzyszyć charakterystyczny błysk,
- czy zrzut ekranu ma być udostępniany w Strumieniu zdjęć.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
9. Longer Message – obszerniejszy podgląd wiadomości w centrum powiadomień
Jeżeli otrzymasz długiego SMS-a, w centrum powiadomień jego podgląd zostanie ograniczony do czterech wierszy, bez względu na to jak długi jest odebrany komunikat. Jeżeli generalnie otrzymujesz mało powiadomień i chciałbyś lepiej wykorzystać przestrzeń centrum powiadomień, to zainstaluj narzędzie Longer Message, które usuwa 4-wierszowe ograniczenie dla SMS-ów, dzięki czemu możesz sprawdzić całą otrzymaną wiadomość bez uruchamiania aplikacji Wiadomości. Maksymalnie można korzystać z 50-wierszowego podglądu.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
10. SearchSettings – dostęp do ustawień poprzez wyszukiwarkę Spotlight
Często w naszych zestawieniach narzędzi z Cydii zajmujemy się wyszukiwarką Spotlight, próbując nadać jej jakiegoś sensownego zastosowania. Dziś kolejna z tego typu pozycji – SearchSettings. Jeżeli często biegasz po ustawieniach iOS-a, to aplikacja ta będzie jak znalazł. Dzięki niej, korzystając z systemowej wyszukiwarki, ekspresowo odnajdziesz interesującą cię kartę ustawień systemowych. Przykładowo, jeżeli wpiszesz w oknie Spotlight „FaceTime”, to wyszukiwarka zwróci odpowiedni wynik, którego naciśnięcie spowoduje otwarcie zakładki Ustawienia > FaceTime.
Cena: za darmo, repo: http://rpetri.ch/repo/.
11. CurtainsForYou – ciekawa animacja podczas zmiany kart menu
Przechodzenie między kolejnymi oknami menu iOS-a 7, z uwagi na większe rozmiary iPhone’a 5, zostało znacznie ułatwione, ponieważ chcąc wrócić do poprzedniego ekranu, wystarczy przesunąć palcem od lewej krawędzi do prawej. Mając na uwadze dostępność takiego zachowania, deweloper opisanej wyżej aplikacji SearchSettings stworzył narzędzie CurtainsForYou, które dodaje animację odsłanianej kurtyny do każdorazowego „powrotu” do poprzedniego okna poprzez opisany gest. Trzeba przyznać – wygląda to dosyć oryginalnie i nieinwazyjnie.
Cena: za darmo, repo: http://rpetri.ch/repo/
12. ScreenShotClip – selektywne zrzuty ekranu
Użytkownicy komputerowego systemu Apple’a mają możliwość wykonywania zrzutów ekranu na kilka sposobów, a jednym z nich jest „zrzucanie” wyłącznie wybranej przez użytkownika części ekranu. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza jeżeli ma się wiele prywatnych rzeczy pootwieranych, nie chcemy się dzielić kompletną zawartością ekranu z innymi i wtedy, robiąc zrzut, zaznaczamy jedynie interesujące nas miejsce. iOS 7 takiej funkcjonalności nie ma – można „zrzucać” jedynie cały widok ekranu albo nic, jednak w tej sytuacji z pomocą przybywa aplikacja ScreenShotClip, która – podobnie jak w przypadku OS X – pozwala uwiecznić jedyne wybraną część ekranu.
Cena: 0,99 dolara, repo: ModMyI.
13. AltKeyboard 2 – więcej możliwości klawiatury
Na klawiaturze w iPhone’ach oraz iPadach można naprawdę szybko i wygodnie pisać, ale dzięki pewnym kombinacjom może być w tych kwestiach jeszcze lepiej. Od niedawna w Cydii dostępne jest narzędzie AltKeyboard 2, które w kilku aspektach umila korzystanie z klawiatury w iOS-ie. Dzięki temu narzędziu w bardzo fajny i wygodny sposób przesuniesz kursor do interesującego cię miejsca, a poprzez chwilowe przytrzymanie spacji wykonasz akcję kopiowania lub wklejania. Trzecią możliwością jest uproszczenie we wprowadzaniu znaków specjalnych, ponieważ AltKeyboard 2 sprawia, że są one wyświetlane na standardowym widoku klawiszy i chcąc je zastosować, wystarczy najechać na nie palcem, a następnie „przewinąć” klawisz w górę. Ponadto każda z tych funkcji może być szczegółowo skonfigurowana.
Cena: 2,99 dolara, repo: BigBoss.
Poprzednie zestawienia
A jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z poprzednimi zestawieniami aplikacji z Cydii, to możecie skorzystać z poniższych odnośników aby nadrobić stratę:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.