Wielu użytkowników Androida nie jest zadowolonych z wyglądu systemowego ekranu startowego oraz menu głównego. Na całe szczęście w ofercie Google Play znajdziemy mnóstwo różnorodnych nakładek pozwalających na dopasowanie systemu do swoich potrzeb. Oto dziesięć najciekawszych launcherów przeznaczonych dla użytkowników urządzeń mobilnych z Androidem na pokładzie!
Aktualizacja 25.11.2015
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
- Zobacz również | 10 najlepszych płatnych gier na Androida
1. Atom Launcher
Atom Launcher propozycja dla miłośników prostoty, minimalizmu, ale i jednocześnie elegancji, bowiem wyglądowi i funkcjonalności tego launchera nie sposób odmówić uroku i konsekwencji w projektowaniu poszczególnych elementów składowych programu. Zarówno ekran startowy, jak i kolejne zakładki menu ograniczono do niezbędnego minimum – rzecz jasna wygląd wszystkich ekranów możemy odpowiednio dopasować, korzystając z różnego rodzaju zarówno płatnych, jak i darmowych widgetów oraz dodatków. Twórcy zadbali o ich różnorodność, więc z pewnością każdy z użytkowników znajdzie tu coś dla siebie.
Aplikacja ta to również stonowana, szara kolorystyka, którą w każdej chwili możemy zmienić, wybierając odpowiednią, jednolitą tonację barw. Do tła dostosowano także wygląd ikonek systemowych, które wpisują się w ten oryginalny, estetyczny wystrój. Warto także zwrócić uwagę na dodatek Atom Locker, rozszerzający funkcjonalność ekranu blokady, dzięki czemu nie musimy już odblokowywać telefonu, chcąc sięgnąć po szereg użytecznych funkcji czy też aplikacji. W przypadku użytkowania większej ilości urządzeń mobilnych z Androidem Atom Launcher pozwala ponadto na przeniesienie tego samego wyglądu ekranu startowego na inny sprzęt, co daje szansę ujednolicenia tej kwestii w bardzo prosty sposób.
Pobierz Atom Launcher z Google Play > >
2. EverythingMe Launcher
EverythingMe to launcher, który wyróżnia przede wszystkim jedna cecha: uporządkowanie. Osiągnięcie tego celu było możliwe poprzez zastosowanie folderów, dzięki którym w bardzo łatwy sposób organizujemy swoją pracę – z ich wykorzystaniem bardzo prosto utworzymy tematyczne katalogi, w których pogrupujemy dokumenty, aplikacje czy usługi systemowe. Co ważne, EverythingMe to bardzo inteligentny launcher samodzielnie tworzący foldery i skupiający w jednym miejscu wszystkie gry czy też aplikacje umożliwiające obsługę serwisów społecznościowych. Elementem składowym ekranu startowego jest ponadto wyszukiwarka, dzięki której odnajdziemy zarówno poszczególne pliki czy usługi Androida, jak i informacje dzięki Google.
Launcher samodzielnie wyświetla aplikacje używane przez nas najczęściej, za pomocą analizy wykorzystania programów w danych porach dnia – dzięki temu mamy pewność, że na ekran startowy nie trafi żaden niepożądany czy mało przydatny program. Wykorzystywane aplikacje możemy także przypisać do różnorodnych profili tematycznych, dopasować ustawienia telefonu oraz wykorzystywane usługi do miejsca, w którym się znajdujemy. Gdy dodamy do całości dynamiczne tła oraz jednolite ikony, jak i również ogólne, bardzo wysokie wrażenia estetyczne, EverythingMe wydaje się bardzo solidną i dobrą propozycją dla fanów zorganizowanej pracy ze smartfonem czy tabletem.
Pobierz EverythingMe Launcher z Google Play > >
3. Nova Launcher
Nova Launcher to program, który wyróżnia się przede wszystkim ogromną ilością opcji i ustawień pozwalających w sposób kompleksowy spersonalizować i ustawić unikalny motyw ekranów głównych. Do naszej dyspozycji twórcy oddają narzędzia, dzięki którym samodzielnie upiększymy pulpit za pomocą różnorodnych wariantów kolorystycznych, ikon oraz różnego rodzaju tematów. Nie brak także bardziej zaawansowanych opcji, dających nam szansę ustawienia szerokości siatki ekranu głównego czy też ustawienia poszczególnych elementów składowych. Siłą Nova Launcher jest także ogrom różnego rodzaju widgetów, które często zdecydowanie przewyższają funkcjonalnością nie tylko systemowe dodatki, ale i różnego rodzaju płatne rozszerzenia znajdowane w serwisie Google Play.
Nova Launcher zwraca również uwagę bardzo eleganckimi animacjami oraz motywami przejścia pomiędzy poszczególnymi ekranami – warta uwagi jest również wersja PRO tego programu wprowadzająca obsługę gestów, dających zdecydowanie większą swobodę w kwestii obsługi launchera. Przy tym wszystkim dzieło studia TeslaCoil to jedna z najszybszych i najlżejszych tego typu aplikacji, co sprawia, iż mogą po nią sięgnąć również użytkownicy starszych telefonów czy tabletów z Androidem.
Pobierz Nova Launcher z Google Play > >
4. Apex Launcher
Apex Launcher w wielu swoich możliwościach bardzo przypomina Nova Launcher – podobnie jak i opisywany wyżej program, również i ten odznacza się szerokimi opcjami personalizacji ustawień odnoszących się zarówno do działania i funkcjonalności launchera, jak i wyglądu ekranów głównych oraz menu. Program ten to również obsługa gestów, które znacząco ułatwiają obsługiwanie Androida z tą nakładką, jak również szereg równie efektownych, co w przypadku Novej, animacji oraz przejść pomiędzy kolejnymi ekranami.
Znakomicie sprawdza się możliwość personalizacji dolnego paska aplikacji – dzięki temu w trymiga zyskamy dostęp do interesujących nas usług. Użytkownik może także określić, które narzędzia zostaną uruchomione za pomocą przycisku „Home” wciskanego w wybranym przez siebie momencie. Apex pozwala także na kompleksową obsługę motywów, co daje szansę skorzystania z gotowych rozwiązań graficznych i umożliwia ominięcie czasochłonnej konfiguracji programu. W razie jakichkolwiek problemów wynikłych z ustawień launcher wykonuje także automatyczną kopię zapasową programu, więc w razie awarii możemy bezproblemowo przywrócić aplikację do odpowiedniego stanu. Szybkość, stabilność, prostota użytkowania – oto przymioty, które najlepiej określają funkcjonalność Apex Launchera.
Pobierz Apex Launcher z Google Play > >
5. GO Launcher EX
Ten launcher to propozycja dla osób ceniących sobie posiadanie wielu różnorodnych narzędzi pod ręką i bogactwo interfejsu, który mimo wielu funkcjonalności nadal wydaje się bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze nawet przez mało zaawansowanych użytkowników. Bardzo ciekawym dodatkiem jest pasek boczny, w którym znajdziemy odnośniki do najczęściej użytkowanych lub ostatnio uruchamianych aplikacji, jak również posiadanych widgetów. Wygodna jest także specjalny ikonka prowadząca do narzędzia pozwalającego z powodzeniem zamknąć większość niepotrzebnych usług i procesów znacznie spowalniających pracę telefonu w razie problemów ze stabilnością systemu.
GO Launcher EX zwraca uwagę także bodaj jednym z największych w sieci zestawem dodatków, widgetów i rozszerzeń funkcjonalności tego launchera – każdy użytkownik znajdzie tutaj takie rozwiązania, które odpowiadają jego indywidualnym wymaganiom. Nie brak także zaawansowanych animacji przejścia pomiędzy kolejnymi funkcjami oraz ekranami czyniącymi całość jeszcze bardziej efektowną. Aplikacja działa naprawdę stabilnie, choć w darmowej wersji nie brak niestety dodatkowych odnośników do aplikacji z serwisu Google Play pojawiających się przede wszystkim na pasku bocznym. Nie zmienia to jednak faktu, że ponad 100 milionów użytkowników (!), którzy pobrali ten launcher na swoje urządzenia mobilne, raczej nie mogło się mylić.
Pobierz GO Launcher EX z Google Play > >
6. Buzz Launcher
Buzz Launcher, w odróżnieniu od innych tego typu programów, to po prostu czysta nakładka systemowa – próżno szukać tu jakichkolwiek dodatkowych aplikacji czy widgetów preinstalowanych automatycznie wraz z pobraniem launchera. Z tego też powodu jest to propozycja dla osób, które praktycznie od początku do końca chcą mieć wpływ na ostateczny wygląd swojego smartfona czy tableta, samodzielnie selekcjonując odpowiednie dodatki. Oczywiście, znajdziemy tutaj kilka gotowych paczek motywów graficznych, ikonek czy efektów wizualnych, ale tak naprawdę zdecydowana większość rozszerzeń zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji twórczej. Dzięki temu możliwe staje się również zastosowanie kilku tematów jednocześnie – innego dla ekranu głównego, odmiennego dla ekranu powiadomień, a jeszcze innego dla menu.
Nie brak tutaj ustawień technicznej strony launchera – twórcy oddali nam do dyspozycji szereg narzędzi konfiguracyjnych odnoszących się zarówno do samej nakładki, jak i dodawanych w trakcie użytkowania rozszerzeń. Przy tym wszystkim Buzz Launcher działa naprawdę stabilnie, w czym pomaga oficjalna certyfikacja dodatków – umożliwia to utrzymanie poprawności działania i przede wszystkim nie nastręcza dodatkowych problemów związanych z obsługą programu. Jeśli chcesz mieć absolutnie pełną kontrolę nad wszelkimi widgetami i rozszerzeniami, to jest to propozycja dla Ciebie.
Pobierz Buzz Launcher z Google Play > >
7. ADW.Launcher
ADW.Launcher to jedna z najbardziej popularnych nakładek systemowych głównie z jednego powodu – jest to w pełni otwarta architektura udostępniona przez twórców na zasadach otwartej licencji, zatem każdy zainteresowany może zagłębić się w kod źródłowy programu i stworzyć własne, niezależne modyfikacje. Z tego też powodu opisywany launcher posiada tysiące różnego rodzaju dodatków i widgetów tworzonych przez społeczność fanów tej aplikacji, a większość z nich nierzadko okazuje się niesamowicie zaawansowana i jednocześnie szalenie funkcjonalna.
To jednak nie jedyne zalety tego bardzo otwartego i podatnego na modyfikacje programu. Twórcy pozwolili nam także na bogate opcje personalizacji ekranów głównych (których możemy tutaj ustawić aż siedem), jak również wyglądu menu. To do nas należy stworzenie poszczególnych profili i motywów odpowiednich kombinacji teł, ikon czy animacji, z których skorzystamy w wybranych przez siebie okolicznościach. Bardzo intuicyjny w obsłudze jest również drawer, pozwalający szybko ustawić odpowiednią siatkę i rozmieścić wybrane elementy w odpowiednich fragmentach ekranu. Osoby posiadające bogaty zestaw aplikacji z pewnością skorzystają z wirtualnych pulpitów, na których możemy umieścić odpowiednio pogrupowane tematycznie gry oraz programy.
Pobierz ADW.Launcher z Google Play > >
8. KK Launcher
Brak aktualizacji do nowszej wersji Androida to sytuacja, którą regularnie spotykają posiadacze starszych urządzeń korzystających z tego systemu. Jest jednak szansa, by zaradzić temu problemowi w bardzo prosty sposób, instalując odpowiednie nakładki systemowe nie tylko imitujące wygląd, ale i dodające funkcjonalności wchodzące w skład aktualizacji. Jednym z takich przykładów jest KK Launcher, którego nazwa jest nieprzypadkowa – daje on dostęp do funkcji oraz aspektów wizualnych Androida 4.4 KitKat oraz najnowszego Androida L.
Rzecz jasna większość zmian opiera się na kwestii wyglądu menu oraz ekranów startowych – twórcy postarali się o to, by ich nakładka w sposób możliwie jak najbardziej wierny oddawała to, co na co dzień obserwują użytkownicy smartfonów z wyżej wymienionymi wersjami Androida. KK Launcher zawiera ponadto nowe ekrany blokady telefonu czy też zestawy ikonek wykorzystywane w KitKat oraz L – dodatkowo nie brak przeróbek upodabniających nasz interfejs do nowszych mutacji, jak również widgetów będących ich częścią. Jeśli komuś doskwiera brak najnowszych aktualizacji Androida na własnym urządzeniu mobilnym, KK Launcher będzie jak znalazł.
Pobierz KK Launcher z Google Play > >
9. Smart Launcher 2
Prostota – to słowo z pewnością przyświecało autorom Smart Launchera 2 w trakcie jego tworzenia. Mamy bowiem do czynienia z bodaj najbardziej oszczędną propozycją, w której próżno szukać różnorodnych bajerów, wodotrysków i udziwnień.
Funkcjonalność tego launchera widać już po rzucie oka na ekran startowy – wita nas bowiem wyświetlacz pokazujący jedynie datę oraz godzinę, a najbardziej potrzebne funkcje telefonu oraz wybrane przez siebie aplikacje symbolizują białe ikony ułożone w pierścień. Bardzo dobrze wygląda również podział programów na poszczególne grupy dokonany automatycznie przez Smart Launchera – wskazując poszczególne sekcje za pomocą bocznego paska zyskujemy błyskawiczny dostęp do wybranych usług. Twórcy wydatnie postarali się również o to, by pulpit bardzo dobrze wyglądał w obydwu orientacjach, co przecież w przypadku launcherów wcale nie jest takie oczywiste.
Nietrudno domyślić się również, że z racji swojej oszczędnej estetyki nakładka działa bardzo płynnie i nie obciąża systemu. Dla osób ceniących sobie spokój i funkcjonalność na swoim urządzeniu mobilnym z Androidem na pokładzie jest to propozycja w sam raz.
Pobierz Smart Launcher 2 z Google Play > >
10. Sidebar Launcher
Sidebar Launcher to najbardziej oryginalna propozycja w tym zestawieniu – nie jest to bowiem typowa nakładka zmieniająca wygląd ekranu startowego oraz menu głównego. Cała funkcjonalność tego programu zamyka się w pasku bocznym, rozwijanym w każdym dowolnym momencie, kiedy go potrzebujemy. Co ważne, aplikacja ta pozwala na wspólne działanie z innymi launcherami, których zadaniem jest właśnie zmiana wyglądu i funkcjonalności pozostałych części pulpitu.
Co znajdziemy w pełni modyfikowalnym pasku bocznym? Nie brak tutaj różnego rodzaju powiadomień systemowych oraz komunikatów dotyczących otrzymanych wiadomości tekstowych czy nieodebranych połączeń, skrótów prowadzących do różnorodnych usług wbudowanych w Androida czy ikonek dających szybki dostęp do aplikacji. Oczywiście kolejność poszczególnych sekcji oraz ich liczebność zależy tylko od naszych upodobań. W każdej chwili możemy również dodać nowe karty i spersonalizować je w konkretnym celu, używając ponadto wielu dostępnych w sieci widgetów rozszerzających funkcjonalność Sidebar Launcher. Jeśli chcemy znaleźć wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu niekoniecznie zmieniając wygląd całego Androida, to dzieło studia Digital Life z pewnością okaże się dobrym wyborem.
Pobierz Sidebar Launcher z Google Play > >
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Najlepsze launchery na Androida. TOP 10 |
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.