Pewnie nie każdy jest tego świadomy, ale jeżeli chodzi o aplikacje pomagające korzystać z komunikacji miejskiej, to na rynku jest przynajmniej kilka porządnych pozycji, które mogą konkurować z jakdojade.pl. Postanowiłem więc nieco pogrzebać w Google Play, App Store oraz Windows Phone Store, wybrać aktualne aplikacje pomagające w używaniu komunikacji miejskiej i pokrótce je wam przedstawić.
Moovit
Od pewnego czasu w sklepach z aplikacjami bryluje produkt o nazwie Moovit. Jak się okazało po niedługich tekstach, aplikacja jest bardzo profesjonalnie wykonana, ma w pełni spolszczony interfejs i bez dwóch zdań może stanąć z JakDojade.pl w szranki.
Jako że może stanąć z JakDojade.pl w szranki, to nietrudno się domyślić, że Moovit jest tzw. trip plannerem. Dzięki niemu szybko wyznaczysz trasę z punktu A do punktu B na mapie, ewentualnie trasę między dwoma przystankami. Wszystko działa tutaj online, co jest gwarancją zawsze najświeższych rozkładów jazdy. Aplikacja, na przykład jeżeli chodzi o Warszawę, wyznacza trasy przy użyciu nie tylko tramwajów i autobusów, ale też metra czy pociągów SKM. Podczas planowania można określić maksymalną trasę pieszą czy czas odjazdu/przyjazdu. Oczywiście gdy tryb nawigacji zostanie włączony, Moovit będzie za rączkę prowadzić nas do wyznaczonego miejsca.
W trybie mapy można nacisnąć w dowolnym miejscu aby ulokować pinezkę, a następnie wyznaczyć do danego punktu trasę. Co więcej, korzystając z tego trybu (oczywiście przy odpowiednim powiększeniu) będziemy widzieć na mapie lokalizację wszystkich przystanków komunikacji miejskiej.
Aplikacja oferuje również funkcję rozkładu jazdy, pozwalającą szybko sprawdzić odjazdy wybranych linii z określonych przystanków, można w niej zarządzać swoimi ulubionymi liniami lub trasami i korzystać z szeregu różnych ustawień. Moovit wykorzystuje darmowe mapy OpenStreetMap.
Obsługiwane miasta: Łódź, Lublin, Szczecin, Warszawa i wiele innych zagranicznych miast (ponad 400).
Dostępność: iOS, Android, Windows Phone.
Cena: za darmo.
Google Maps
Odkąd w Mapach Google’a pojawiło się wsparcie dla warszawskiej komunikacji miejskiej, stwierdziłem, że warto tę aplikację zaliczyć do kanonu „trip plannerów”, oczywiście online.
Poza oczywiście planowaniem trasy pieszej, samochodowej i kolejowej, aplikacja Google’a od niedawna (przynajmniej w stolicy) pozwala też określać trasę w oparciu o środki komunikacji miejskiej. Jest to jednak funkcja dodatkowa tej aplikacji, więc nie uświadczymy tutaj tak rozbudowanego trybu nawigacji czy prowadzenia za rączkę jak w JakDojadę.pl czy Moovit, niemniej jeżeli ktoś potrzebuje szybkich informacji na temat przejazdu, to w Google Maps takowych dostarczy. Mimo wszystko, jeżeli zostanie wyznaczona trasa między dwoma punktami, aplikacja pokieruje jak dojść do przystanku, jakie linie z niego odjeżdżają, ile będzie trwała podróż, gdzie trzeba wysiąść, kto jest przewoźnikiem itd. Interfejs funkcji wyznaczania trasy w Google Maps jest chyba najbardziej przejrzysty spośród wszystkich zaprezentowanych w tym zestawieniu aplikacji.
Google Maps pozwala też jednym przyciskiem wyświetlić na mapie całą siatkę połączeń tramwajowych i kolejowych (w tym metra), co może się przydać przyjezdnym, niezaznajomionym z miastem. Oczywiście po powiększeniu widoku widoczne są wszystkie przystanki na trasie danych linii. Dodatkowym atutem Google Maps jest obsługa szerokiej gamy punktów POI, dzięki czemu, zamiast wyznaczać trasę z Centrum do Ronda Radosława w Warszawie, można określić trasę między dworcem centralnym a CH Arkadia i też dotrzemy bez problemu na miejsce.
To czego mógłbym się przyczepić w obsłudze komunikacji miejskiej mając na uwadze Google Maps, to utrudniony dostęp do rozkładów jazdy interesujących nas linii – trzeba do takich informacji dochodzić przy wyznaczaniu trasy lub po naciśnięciu ikony przystanku na mapie.
Obsługiwane miasta (komunikacja miejska): Białystok, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Warszawa, Zielona Góra + inne miasta na świecie.
Cena: za darmo.
JakDojade.pl
Absolutny nr 1 jeżeli chodzi o planowanie podróży z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Podejrzewam, że tej aplikacji nie trzeba nikomu przedstawiać, jednak nagłówek zobowiązuje i trzeba o niej wspomnieć.
JakDojade.pl jest bardzo profesjonalną aplikacją polskich autorów, będącą mobilnym klientem strony JakDojade.pl, który od 2008 roku nieprzerwanie wyznacza trasę milionom użytkowników. Najistotniejsza część aplikacji – czyli właśnie funkcja trasy – pozwala określić podróż nie tylko między wybranymi przystankami, ale też konkretnymi adresami lub punktami POI. Na szczególną uwagę zasługuje szeroki wachlarz filtrów trasy, ponieważ można określić następujące rzeczy: unikanie wybranych środków komunikacji miejskiej, unikanie wybranych linii, korzystanie tylko z pojazdów niskopodłogowych, minimalny czas przesiadki, jacy przewoźnicy nas interesują itd.
Gdy trasa zostanie określona, na ekranie pojawi się przewidywana cena biletu, jakim należy opłacić podróż, a następnie można aktywować bardzo fajny tryb nawigacji, który – wykorzystując mapę, kompas, nasze aktualne położenie itd – dba o to, abyśmy wsiedli i wysiedli dokładnie tam, gdzie zaplanowała nam aplikacja. Dodatkowo, jeżeli nie chcemy za każdym razem wprowadzać trasy między tymi samymi punktami, możemy skorzystać z zakładki ulubione, (która – w przypadku użytkowników iOS-a – jest synchronizowana z kontem iCloud) gdzie zapisane będą nie tylko połączenia między wskazanymi lokalizacjami, ale też ulubione linie czy przystanki.
A jeżeli kogoś średnio interesuje wyznaczanie tras między wybranymi punktami, można bez problemu sprawdzić same rozkłady jazdy. Gdy przewoźnik wprowadzi jakieś zmiany tymczasowe, stosowna informacja na ich temat pojawi się również w JakDojade.pl.
JakDojade.pl doczekała się ostatnio aktualizacji na iOS-a i wygląda naprawdę świetnie, mimo że namieszano nieco w podglądzie wyznaczonej trasy, co – moim zdaniem – jest gorsze niż w poprzedniej wersji. Mimo to aplikacja przynajmniej kilka razy w tygodniu wyznacza mi dojazd po Warszawie i jestem z niej bardzo zadowolony.
Obsługiwane miasta: Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, GOP, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław.
Dostępność: iOS, Android, Windows Phone.
Cena: iOS – 3,99 euro (wersja LITE z ograniczeniami dostępna bezpłatnie), Android – za darmo (licencja premium dostępna poprzez mikropłatności), WP – za darmo.
Transportoid
Transportoid, mozolnie bo mozolnie, ale cały czas się rozwija, oferując dziś użytkownikom Windows Phone’a oraz Androida rozkłady jazdy dla 60 polskich miast. Jeżeli ktoś nie oczekuje prowadzenia przez miasto za rączkę, Transportoid może się okazać strzałem w dziesiątkę.
Jeżeli chodzi o androidową odsłonę tego dzieła, to – trzeba przyznać – wygląda bardzo dobrze. I choć mechanizm obsługi rózni się nieco od tego, do którego przyzwyczaiła nas aplikacja JakDojade.pl, myślę, że po kilku minutach każdy rozgryzie gdzie co w Transportoidzie jest. Bezsprzecznym argumentem przemawiającym na korzyść Transportoida w tym zestawieniu jest rozkładowa obsługa 60 miast, a to wszystko – na życzenie użytkownika – w trybie offline.
Dzięki tej aplikacji uzyskasz dostęp do kompletnego wykazu wszystkich linii komunikacji w danym mieście, wyznaczysz trasy przejazdu między przystankami (choć można też podać adres), sprawdzisz kompletną listą wszystkich przystanków, a gdy trzeba będzie – zapiszesz wybrane pozycji w zakładce Ulubione. Oczywiście aplikacja umożliwia ekspresową lokalizację na mapie, na której zresztą można też podejrzeć listę dostępnych na wybranym terenie przystanków.
Transportoid jest bardzo fajnym, prostym narzędziem, które szczególnie przyda się użytkownikom potrzebujących wyłącznie rozkładów – do nawigowania po mieście wybrałbym jedną z trzech aplikacji zaprezentowanych wyżej. Minusem Transportoida jest oczywiście brak jego dostępności dla iOS-a, ale – jak można zauważyć na stronie aplikacji – trwają nad nią prace.
Obsługiwane miasta: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chełm, Chojnice, Chrzanów, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Elbląg, Gniezno, Gorzów Wlkp., Iława, Inowrocław, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jelenia Góra, Kalisz, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków, Krosno, KZK GOP, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Nysa, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostrów Wielkopolski, Oświęcim, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Stalowa Wola, Stargard Szczeciński, Suchy Las, Szczecin, Tarnów, Tczew, Toruń, Trójmiasto, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wejherowo, Włocławek, Wrocław, Zamość, Zielona Góra.
Dostępność: Android, Windows Phone.
Cena: za darmo.
myBus online
Kolejną aplikacją, skoncentrowaną raczej na rozkładach jazdy, jest myBus online. Choć funkcjonalnością jest zbliżona do Transpordoida, to nie sposób nie stwierdzić, że ta pozycja jest nieco mniej profesjonalna.
Jeżeli ktoś potrzebuje wyłącznie informacji na temat przystanków czy linii obecnych w danym mieście, ewentualnie kiedy jakie autobusy odjeżdżają, wtedy myBus online okaże się dosyć użyteczna. Aplikacja zapisuje w swojej pamięci rozkład jazdy dla danego miasta, a następnie, poza oczywiście rozkładami, pozwala podejrzeć na przykład mapę wszystkich przystanków.
myBus online, szczególnie w porównaniu z innymi aplikacjami w tym zestawieniu, wygląda dosyć biednie, jednak jest na bieżąco aktualizowana i za to ogromny plus dla niej.
Obsługiwane miasta: Biała Podlaska (ZKM), Bolesławiec (MZK), Dębica (MKS), Elbląg (ZKM), Gdańsk (ZKM), Kaunas, Kielce (ZTM), Kołobrzeg (KM), Kraśnik (MPK), Lublin (ZTM), Mielec (MKS), Ostrołęka (MZK), Ostrów Wielkopolski (MZK), Płock (KM), Puławy (MZK), Siedlce (MPK), Stalowa Wola (ZMKS), Suwałki (PGK), Świdnica (MPK), Świerklaniec (PKM), Tarnów (MPK), Wałbrzych (ZDKiUM).
Dostępność: iOS, Android, Windows Phone.
Cena: za darmo.
MobileMPK
MobileMPK dostępna jest na rynku od bardzo dawna. Wersja dla Androida została pobrana przez ponad milion użytkowników, a średnia ocena tej aplikacji (na podstawie prawie 22 tys. ocen) to 4,3. Czym więc odznacza się MobileMPK? Myślę, że przede wszystkim prostotą.
Zadaniem aplikacji jest zapewnienie najszybszego i najprostszego dostępu do rozkładów jazdy pojazdów komunikacji miejskiej w kilkudziesięciu polskich miastach. Tradycyjnie, jak na tego typu aplikację przystało, można wyszukiwać połączenia między dwoma przystankami, przeglądać rozkłady jazdy, zarządzań ulubionymi liniami/przystankami/połączeniami, dostępne są widżrty i możliwość dodawania własnych linii do rozkładów. Słowem – standard.
Dodatkowym atutem MobileMPK jest możliwość zapisywania rozkładów do późniejszego przeglądania offline, a wraz z nimi map wybranych miast, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdorazowo podczas używania łączyć się z siecią.
Obsługiwane miasta: Białystok, Bielsko-Biała, Bolesławiec, Bydgoszcz, Bytom, Chełm, Chrzanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Głogów, Gniezno, GOP, Gorzów, Grudziądz, Jaworzno, Katowice, Kielce, Konin, Kraków, Lubin, Lublin, Łódź, Malbork, Mińsk Mazowiecki, Mrągowo, Nord Express, Olkusz, Olsztyn, Opole, Piła, Piotrków, Płock, Poznań, Racibórz, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Sopot, Sosnowiec, Szczecin, Tarnów, Toruń, Trójmiasto, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zabrze.
Dostępność: Android.
Cena: za darmo.
Go2Stop
Zestawienie zamyka aplikacja dostępna wyłącznie dla mobilnego systemu Apple’a, nieaktualizowana zresztą od dłuższego czasu. Postanowiłem wpleść ją tutaj po to, aby również użytkownicy iOS-a mieli dostęp do bardzo prostego programu z rozkładami jazdy.
Go2Stop nazywała się kiedyś Scheduler Poland i przez dłuższy czas jej używałem (dopóki na rynku nie pojawiła się JakDojade.pl). Jak wspomniałem, zapewnia ona w prosty sposób dostęp do listy przystanków, linii komunikacji miejskiej oraz rozkładów jazdy w 50 polskich miastach. Interesującym dodatkiem jest możliwość podejrzenia tras wybranych linii na mapie.
Aplikacja domyślnie dostępna jest za darmo, jednak aby mieć dostęp do funkcji dodatkowych (dezaktywacja reklam, zapisywanie map offline, nieograniczona liczba ulubionych pozycji oraz możliwość aktualizowania wielu baz naraz), należy wykupić odpowiednią licencję (12 miesięcy – 5 złotych).
Obsługiwane miasta: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Dębica, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Jaworzno, Jastrzębie Zdrój, Jelenia Góra, Kalisz, Kęty, Kielce, Koszalin, Kraków, KZK GOP, Legnica, Lublin, Łódź, Mielec, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Piotrków Trybunalski, Poznań, Radom, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Szczecin, Świdnica, Stalowa Wola, Stargard Szczeciński, Tarnów, Toruń, Trójmiasto SKM, Tychy, Wałbrzych, Warszawa SKM WDK, Wrocław, Zielona Góra.
Dostępność: iOS.
Cena: za darmo.
Podsumowanie
Oczywiście JakDojade.pl nie ma sobie równych (przynajmniej jeżeli chodzi o iOS-a). Jeżeli potrzebujemy jakiegoś mechanizmu, który odbębni wszystko za nas, zaprowadzając nas pod drzwi wskazanego adresu, to ta aplikacja będzie strzałem w dziesiątkę. Nikt o zdrowych zmysłach, mając zainstalowaną JakDojade.pl, nie powinien zgubić się w jakimkolwiek mieście wspieranym przez tę aplikacje. Natomiast jeżeli ktoś potrzebuje prostego, średnio angażującego narzędzia wyłącznie do rozkładów jazdy we własnym mieście, w takiej sytuacji nie ma co łapać się za JakDojade.pl – w zupełności wystarczy Transportoid. Ja, jak wspomniałem wcześniej, korzystam z JakDojade.pl i jestem bardzo zadowolony.
A jak to jest w Waszym przypadku? Korzystacie z jakichś aplikacji ułatwiających poruszanie się komunikacją miejską? Jeżeli tak, to jakie to są aplikacje?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.