Letnie igrzyska w Rio de Janeiro rozpoczną się dosłownie za moment – fani sportu z całego świata będą mieli okazję śledzić przez ponad dwa tygodnie zmagania sportowców w wielu różnorodnych dyscyplinach. Zmagania lekkoatletyczne oraz w innych konkurencjach możemy także prowadzić na ekranach smartfonów i tabletów – postanowiliśmy zagrać w kilka tytułów powiązanych z tematyką igrzysk i sprawdzić, jak prezentują się w praktyce.
Igrzyska Olimpijskie na ekranach urządzeń mobilnych reprezentowane są głównie przez produkcje powiązane z lekkoatletyką, wszak to tak naprawdę te zmagania na głównym stadionie olimpijskim zdecydowanie najbardziej elektryzują kibiców z całego świata. Nie da się jednak ukryć, iż znakomita większość z nich wykorzystuje praktycznie ten sam model rozgrywki – jest on oparty głównie na tym, jak szybko trafiamy ekran i czy wykonujemy te ruchy w sposób odpowiednio skoordynowany.
Oczywiście igrzyska w Rio nie mogły obejść się bez oficjalnej gry, czyli Rio 2016 Olympic Games (Android, iOS) – jest ona jednak bardzo powierzchowna i prosta, a przy tym absolutnie nie pokazuje ogromu zmagań, jakie możemy toczyć na sportowych arenach. Mamy tutaj możliwość wzięcia udziału w zaledwie sześciu konkurencjach, takich jak piłka nożna, tenis, tenis stołowy czy łucznictwo, a zasady poszczególnych dyscyplin ograniczono do minimum, przykładowo: zwycięstwo w tenisie stołowym to kwestia wygrania pięciu punktów, a w tenisie ziemnym zaledwie jednego gema. Tematyka została potraktowana po macoszemu, a schemat rozgrywki jest trochę smieszny – punkty zdobywane są bowiem tylko wtedy, gdy np. trafimy w określone miejsce na korcie. Trochę to dziwne, a gra niestety nie niesie ze sobą żadnej atrakcyjnej głębi dla fana gier sportowych. A szkoda, bo temat przecież jest bardzo nośny.
Jakiś czas temu miałem okazję zrecenzować dla Was Athletics 2: Summer Sports – grę, która bodaj w sposób najbardziej kompleksowy przedstawia tematykę igrzysk. Znajdujemy tutaj bowiem nie tylko dyscypliny wiążące się z lekką atletyką, ale także takie działy jak wioślarstwo, pływanie czy szermierka. Ilość dostępnych dyscyplin jest spora, ale sposób rozgrywki w tym tytule niestety frustruje niemożebnie – znakomita większość dyscyplin ogranicza się do beznamiętnego stukania w ekran jak najszybciej bądź też w odpowiedniej kolejności. Chlubnymi wyjątkami od reguły są właśnie wspomniana szermierka oraz łucznictwo, gdzie stosujemy odpowiednie taktyki związane z ruchami ekranem czy też swobodnym planowaniem ataków. Gra broni się także zdecydowanie najlepszą z wszystkich tego typu gier oprawą graficzną – jeśli więc chcecie spróbować swoich sił, to tutaj znajdziecie wersję na Androida, a tu na iPhona i iPada. Pamiętajmy jednak, że darmowa wersja daje możliwość zabawy w trzech konkurencjach – za pozostałą resztę trzeba zapłacić, kupując wersję PRO za około 7 złotych.
Nieco z przymrużeniem oka tematykę tę traktuje kolejna odsłona bardzo popularnej serii przygód o Stickmanie. Stickman Games: Summer (Android, iOS) to gra pokazująca kilka dyscyplin sportowych (biegi, pływanie, łucznictwo, skok w dal) w charakterystycznym dla produkcji z tym bohaterem lekkim stylu. Rozgrywka nie odbiega niestety niczym specjalnym od wcześniej przedstawianej produkcji – to również wypadkowa stukania w ekran i ruszania sprzętem w określonym kierunku. Nic odkrywczego, ale całość została zaprezentowana całkiem przyjemnie.
Drugą z oficjalnych aplikacji Rio 2016, wykorzystujących graficzne elementy i maskotkę tych igrzysk, jest Rio 2016: Diving Champions (Android, iOS) – bardzo prosta, ładnie animowana gra pozwalająca nam na spróbowanie sił w konkurencji skoków do wody. W trakcie zabawy wykonujemy różnorodne ewolucje w powietrzu, które potem ocenia jury dające nam odpowiednią ilość punktów. Rozgrywka nie jest skomplikowana, ale trudno się było tego spodziewać, zważywszy na fakt, że tematyka jest dość niszowa, a sukces gry będzie możliwy zapewne tylko podczas trwania igrzysk.
Niestety trzeba przyznać, że na sensownych produkcjach, w miarę trzymających poziom techniczny czy też tematycznie powiązanych z igrzyskami w Rio, nie da się zbudować dużej listy ciekawych gier sportowych. Jeszcze większym problemem jest fakt, iż zdecydowana większość z nich bardzo szybko frustruje gracza ze względu na bardzo toporny system rozgrywki i znacznie okrojony zestaw konkurencji olimpijskich, która jest ograniczona – najlepszym przypadku – do około 30 dyscyplin. Za produkcje utrzymane w duchu olimpijskim raczej nie przyznałbym żadnej z nich nawet brązowego medalu – co więcej, niektóre z nich na samym początku powinny zostać złapane na falstarcie. Miejmy nadzieję, że już za cztery lata (a może za dwa podczas zimowej olimpiady) sytuacja ta ulegnie znacznej poprawie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.