Około dwie trzecie ludzkości, czyli ponad 5 miliardów osób na całym świecie korzysta obecnie z telefonów komórkowych. Co więcej, tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać – wynika z najnowszego raportu GSMA.
W tym tygodniu, międzynarodowa organizacja handlowa zrzeszająca operatów sieci telefonii komórkowej GSMA ogłosiła, że z telefonów komórkowych korzysta już ponad 5 006 489 000 jednostek. Warto odnotować, że mowa jest o unikalnych użytkownikach, a nie chociażby o połączeniach mobilnych. Liczba aktywnych kart SIM jest znacznie większa i wynosi ponad 7.7 mld.
Dyrektor generalny GSMA – Mats Granryd oświadczył, że „jest to ogromne osiągnięcie dla branży, która liczy sobie zaledwie kilkadziesiąt lat.” Trudno się z nim nie zgodzić, bowiem dzisiaj tak naprawdę nie wyobrażamy sobie życia bez telefonów. Natomiast jeszcze kilkanaście lat temu niniejsze urządzenia były wielkie, mniej funkcjonalne i posiadały niewielki ekran. Obecnie królują smartfony, w których możliwość wykonywania połączeń jest tylko jedną z wielu funkcji, niekoniecznie najczęściej wykorzystywaną.
Według raportu GSMA, ponad połowa (55%) użytkowników pochodzi z Azji w rejonie Pacyfiku. Europa, Ameryka Łacińska i Afryka Subsaharyjska zgarniają indywidualnie po ok. 9%. Najniżej na liście uplasowała się Północna Ameryka – ok. 6%. Z racji wielkiej liczby ludności w Chinach to właśnie tam istnieje ponad 1 miliard użytkowników telefonów komórkowych. W Indiach liczba ta wynosi około 730 milinów. W przypadku Europy mowa o 465 milionach unikalnych użytkowników.
GSMA podało, że wzrost z 4 do 5 miliardów użytkowników zajął jedynie cztery lata. Organizacja przewiduje podobną tendencję, utrzymująca się co najmniej do końca tej dekady.
Źródło: GSMA
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.