CBOS opublikował raport, według którego ze smartfonów nie korzysta prawie połowa dorosłych Polaków. Dlaczego tak się dzieje?
Niejednokrotnie spotykam się z pytaniem jaki wybrać telefon dla dziadka lub babci. Często pytający zaznaczają, że ma służyć tylko do dzwonienia, sporadycznie do pisania smsów, a bardzo rzadko do robienia zdjęć.
Nic więc dziwnego, że telefony z klawiaturą lub też telefony dla seniorów, gdzie klawiatura jest dodatkowo powiększona ciągle cieszą się sporą popularnością w naszym kraju. Dane użyte w tekście pochodzą z badania „Aktualne problemy i wydarzenia”, które zostało zrealizowane w lipcu 2017 roku.
CBOS podał do wiadomości, że 92% dorosłych Polaków używa telefonów komórkowych. To niezły wynik – najprawdopodobniej 8% ciągle pozostaje fanami dawnych rozwiązań, jakimi są telefony stacjonarne, lub wcale nie posiadają urządzenia do komunikacji.
Kiedy weźmiemy pod lupę cały rynek sytuacja jest nieco bardziej zróżnicowana – smartfonów używa 57% dorosłych Polaków, podczas gdy 43% pozostaje przy klasycznym telefonie komórkowym.
Rozbijając całość na części pierwsze możemy dowiedzieć się, że 49% użytkowników korzysta tylko ze smartfonów, 34% tylko z klasycznych telefonów komórkowych, a 9% badanych korzysta z obydwu urządzeń. Ostatnia statystyka całkiem nieźle odpowiada sytuacji, w której użytkownik korzysta prywatnie ze smartfona, a do zadań służbowych używa klasycznej słuchawki.
Widząc 57% do 43% sam odczułem spore zaskoczenie, jednak biorąc pod uwagę, że tylko 34% użytkowników ogranicza się wyłącznie do klasycznych telefonów komórkowych całość wygląda całkiem realistycznie. Warto pamiętać, że badanie zostało przeprowadzone na dorosłych osobach – w przypadku badania całego społeczeństwa, osoby poniżej 18 roku życia z pewnością zdecydowanie podwyższyłyby średnią użytkowników smartfonów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.