Wielu z nas lubi chodzić do lasu. Jest to doskonały sposób spędzenia wolnego czasu. Niestety, jak donoszą media, zdarza się, że takie wyprawy mogą skończyć się tragicznie. Oto aplikacje, które pomogą Wam przetrwać w dziczy.
Idziemy do nieznanego lasu. Nie ma tu dróg, znaków i… zasięgu. Zgubiliśmy drogę i nie wiemy jak wrócić do zostawionego na poboczu auta. Z pomocą przychodzi nam smartfon i nawigacja – pod warunkiem, że wcześniej ją pobraliśmy.
Najważniejsza jest nawigacja
W sklepie Play mamy mnóstwo darmowych nawigacji (wiele z nich opisaliśmy na gsmManiaK.pl). Problem w tym, że część z nich jest zupełnie nieprzydatna, gdy nie mamy zasięgu i połączenia z Internetem. Na szczęście nie brakuje programów, które działają offline. Jednym z nich jest Sygic.
Aplikację ściągniecie za darmo. Po zainstalowaniu trzeba pobrać mapę Polski, która waży nieco ponad 200 mb. Nie potrzebujemy już zasięgu żeby móc sprawnie nawigować, także w „dziczy”. Wystarczy GPS, który działa właściwie wszędzie. Ta prosta aplikacja uratowała mnie z opresji, gdy byłem ostatnio w lesie, a należę do osób, które gubią się wszędzie. Dosłownie wszędzie.
Po uzbieraniu kosza grzybów postanowiłem wrócić do samochodu. Oczywiście straciłem orientację, ale przeczucie mówiło mi, że mam iść w lewo. Nauczony, żeby nie ufać sobie włączyłem nawigację, którą zapobiegawczo zainstalowałem. Szybko okazało się, że powinienem iść w przeciwnym kierunku. Zaufałem technologii i wkrótce bezpiecznie dotarłem do domu.
W aplikacji Sygic możemy ustawić punkt wyjściowy i dodać go do ulubionych. Maszerując bezdrożami widzimy naszą pozycję i kierunek w którym idziemy. Działa to bardzo sprawnie i natychmiastowo, w przeciwieństwie np. do GoogleMaps, które potrafi się przyciąć, w efekcie czego możemy maszerować przez kilka minut w niewłaściwą stronę.
Czas na grzyby
Jesień za pasem i warto uzbierać trochę grzybów, żeby żona, mama, czy teściowa miała co włożyć na Wigilię do uszek. Wiadomo, żeby zbierać tylko te z gąbką. Jest jednak bardzo wiele grzybów, które omijamy, bo wyglądają jak „psiaki”. Wiele z nich to przepyszne grzybki, jak choćby mleczaj rydz, czubajka kania, czy gąska. Uwierzcie, że mało kto zbiera grzyby z blaszkami.
Przydatną aplikacją jest Atlas grzybów, który znajdziecie w sklepie Play. Program zawiera opis 260 gatunków grzybów występujących w Polsce, wraz z opisem i rozbudowaną galerią. Są też wskazówki dotyczące rozróżniania podobnych gatunków. Apka jest ładnie zrobiona i podobnie jak opisana nawigacja, jest w pełni funkcjonalna offline. Waży ok. 55 mb, więc nie obciąży Waszego urządzenia.
Woda, ogień i schronienie
Może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni spędzić w dziczy noc lub dłużej. Przyda nam się wtedy wiedza, jak rozpalić ogień, zbudować schronienie czy zdobyć pitną wodę. Jest w sklepie Play aplikacja Offline Survival Manual, która powie nam jak to zrobić. Poradnik jest bardzo obszerny. Oprócz wymienionych rzeczy dowiemy się o sporo o psychologii przetrwania, poznamy metody pozyskiwania pożywienia i rośliny, które mogą służyć nam jako leki. Niestety brakuje wersji w języku polskim.
Wycieczka do lasu to bardzo przyjemny sposób spędzenia wolnego czasu. Warto czasem się odciąć i posłuchać ciszy, którą usłyszeć coraz trudniej. Dobrze jest potem wrócić bezpiecznie do domu. Jeśli planujecie udać się w góry, czy odwiedzić puszczę warto się do tego dobrze przygotować, a aplikacje, które opisałem mogą Wam dosłownie uratować życie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.