Niektórzy z Was pamiętają zapewne newsy z grudnia, w których informowaliśmy, iż HP zamierza udostępnić kod źródłowy platformy webOS. Z racji tego, że amerykańska korporacja kilka razy zmieniała zdanie w sprawie tego systemu, wiele osób zastanawiało się, czy i tym razem decydenci HP nie odstąpią od swej decyzji. Nie odstąpili. Firma wydała na licencji Apache pierwsze komponenty mobilnego systemu operacyjnego webOS.
HP zamierza udostępniać swój OS stopniowo, a proces ten powinien się zakończyć do września 2012 roku. Na rynku pojawiły się już narzędzia deweloperów Enyo i Enyo 2.0. Z ich pomocą można tworzyć aplikacje dla webOS. W lutym udostępniony zostanie kod silnika JavaScript oraz widżety UI, a w marcu jądro Linux opisywanej platformy.
Przedstawiciele HP obiecali, iż firma nadal będzie wspierać webOS. Korporacja ma rozwijać system nawet po całkowitym udostępnieniu kodów źródłowych (pojawi się wówczas wersja Open webOS 1.0). Użytkownicy będą mogli wykorzystywać system z różnymi urządzeniami (komputerami, tabletami, smartfonami, czy drukarkami)
Na koniec warto wspomnieć, iż firma HP nabyła prawa do systemu webOS razem z przejęciem korporacji Palm za 1,2 mld dolarów. Amerykanie wiązali spore nadzieje z tym produktem i chcieli z niego uczynić system dla wszystkich swoich urządzeń. Sprawy potoczyły się jednak zupełnie inaczej, czego efekty obserwujemy dzisiaj na rynku.
Źródła: HP, Compulenta
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.