Twoje wakacje mogą stać się przyjemniejsze i prostsze za pomocą urządzenia, które codziennie trzymasz w dłoni. Prezentujemy kilka użytecznych aplikacji na smartfona podczas urlopu.
Jeżeli planujesz wakacyjny wypad z dala od domu, wyposaż się w niezbędne narzędzia. A właściwie tylko jedno (i nie będzie to nóż) — zabierz ze sobą smartfona.
W dzisiejszych czasach warto mieć pod ręką coś, co zapewni nam szybki dostęp do informacji. Kiedyś obowiązkowym wyposażeniem była mapa i przewodnik turystyczny. Te czasy jednak odeszły i nic nie wskazuje, aby miały powrócić.
Rolę klasycznych podróżniczych atrybutów przejęły smartfony, które w ciągu ostatniej dekady stały się nieodłącznym przyjacielem człowieka — oby tylko nie zastąpiły psów.
Telefon przyda się właściwie w każdej trudnej sytuacji, a do tego rozwiąże nasz problem w mgnieniu oka. Mając go pod ręką, nie musimy się martwić o szczegóły. Warto jednak wspomóc się odpowiednimi aplikacjami. Wszystkie omawiane przez nas programy są dostępne do pobrania ze Sklepu Play.
Dobrze zaplanowana podróż
Pierwszą aplikacją, przy której warto zatrzymać się na dłużej, jest z pewnością Google Trips, dostępna pod tym adresem.
Za jej pomocą zaplanujesz swoją podróż od A do Z — sprawdzisz trasę do miejsca docelowego, a także umieścisz przypomnienia o biletach. Wystarczy wyszukać zwiedzane miasto, a aplikacja podpowie ci najlepsze atrakcje i restauracje w mieście, dorzucając do tego garść podstawowych informacji.
Sprawdziliśmy — działa to bardzo sprawnie na przykładzie wypadu do Krakowa. Google Trips to must have podczas wyprawy do dużego miasta.
Walizki spakowane za ciebie
PackKing to prosta aplikacja, która ma za zadanie pomóc ci ze sporządzeniem listy do spakowania.
Zasada działania jest banalna — określasz długość i cechy podróż, a program dobiera odpowiednie ubrania oraz akcesoria. Ba, podaje nawet liczbę potrzebnej bielizny. Niezwykle przydatna rzecz.
Wi-Fi potrzebne od zaraz
Brak pakietu internetu w telefonie zwykle oznacza konieczność korzystania z Wi-Fi, jednak smartfony nie zawsze radzą sobie najlepiej z wyszukiwaniem sieci. Warto więc wyposażyć się w małego pomocnika.
Avast Wi-Fi Finder wyszuka połączenia znajdujące się blisko twojego telefonu i wyświetli je wraz z ich lokalizacją. Opcjonalnie, pokaże również do nich drogę.
Komunikacja miejska w pigułce
Wybierając się w podróż po nieznanym mieście, niezwykle pomocna okaże się aplikacja JakDojade. Zawiera ona aktualne rozkłady jazdy autobusów i tramwajów, a także odjazdy niektórych pociągów. Korzystając z naszej lokalizacji, program wskaże trasę do najbliższego przystanku i wyświetli linię, którą powinniśmy się udać.
Zaletą aplikacji jest przejrzysty i intuicyjny interfejs oraz opcje dodatkowe — możemy dowolnie modyfikować preferencje dojazdu np. unikanie przesiadek lub niektórych autobusów. Jest to jedna z najlepszych aplikacji do poruszania się w miejskiej dżungli.
Więc może bilety?
Korzystanie z komunikacji miejskiej lub pociągów pociąga za sobą konieczność kupienia biletu, co wcale nie jest najprostszą sprawą. Najczęściej brakuje nam czasu, automat biletowy jest za daleko, a najbliższego kiosku próżno szukać w promieniu kilkuset metrów.
Z pomocą przychodzą wtedy aplikacje, dzięki którym kupimy i skasujemy bilet. Pierwszą z nich jest moBILET, pozwalająca kupić bilety autobusowe i tramwajowe w większości dużych polskich miast. Zapłacimy nią również za parkowanie.
Aby z niej skorzystać, doładuj aplikacyjne konto (np. za pomocą dostępnej w menu usługi przelewy24) i wybierz swoje miasto oraz szukany bilet. Aplikacja powinna być jednak tylko doraźnym środkiem w kupowaniu biletów, ponieważ nie zawsze musi działać prawidłowo — musimy o tym pamiętać.
Natomiast połączenia kolejowe najlepiej sprawdzić jest w oficjalnej aplikacji PKP — Bilkom. Kupimy za jej pomocą bilet, a także będziemy mieli pewność, że są zgodne z rozkładem (z tego programu korzystają pracownicy PKP w kasach biletowych).
Mapy bez dostępu do sieci
Niezwykle przydatnym narzędziem, które powinno znaleźć się w pamięci naszego smartfona, jest program Mapy offline & Nawigacja. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja zapewnia dostęp do plików w sytuacji, gdy nasz telefon nie ma łączności z internetem — oznacza to, że wszystkie mapy będziemy musieli pobrać. Dobrze więc przygotować sobie nieco wolnego miejsca w smartfonie.
Obcy język nie taki straszny
Uwieńczeniem naszych propozycji jest wszystkim znany Tłumacz Google. Jego funkcji nie trzeba nikomu wyjaśniać, natomiast nie warto o nim zapominać podczas wyprawy za granicę. Szczególnie gdy nie znamy tamtejszego języka. Warto wspomnieć, że tłumacz Google’a jest jedną z najszybciej rozwijanych aplikacji i z roku na rok możemy być bardziej zadowoleni z jakości jego działania.
Przeczytaj również
- Najbardziej przydatne aplikacje na Androida: programy, które mam w każdym smartfonie
- Jaka będzie dziś pogoda? Najlepsze aplikacje meteo na Androida
- Jak NIE ROBIĆ zdjęć smartfonem? Oto 16 najczęściej popełnianych błędów!
- Jaki agregator newsów wybrać? Najciekawsze aplikacje do czytania wiadomości i RSS
- Najlepsze aplikacje do komunikacji miejskiej, czyli jak wygodnie poruszać się po mieście
- 3 najciekawsze aplikacje z promocjami (Auchan, Biedronka, Tesco i inne sklepy)
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.