Samsung zaprezentował modem Exynos 5100, obsługujący sieć 5G, czyli technologię przyszłości. Co ciekawe, Samsung Galaxy S10 nie będzie pierwszym smartfonem, który dostanie Exynosa 5100.
Do masowego 5G jeszcze brakuje, ale pierwsze modemy już są
Póki co sieć 5G pozostaje pieśnią przyszłości. Do masowego użytku brakuje jeszcze trochę. Od dawna wiemy, że intensywne testy trwają między innymi w Estonii i Finlandii. Jeżeli chodzi o Polskę, to możemy znaleźć odpowiednią zakładkę na stronie firmy Orange na której to operator informuje, że także w Polsce trwają takie testy. Planowane wdrożenie technologii datowane jest na 2019 rok.
Przewidywana prędkość, którą będzie można osiągnąć za pomocą 5G to nawet 1 Gb/s! Wszystko przy bardzo niskich opóźnieniach, które pozwolą na zarządzenie choćby nawet samochodami autonomicznymi, które wymagają, by były one wręcz znikome. Cała sieć ma być 10 razy szybsza, niż obecne 4G pomarańczowych.
Samsung zdaje sobie sprawę ze znaczenia technologii 5G, w związku z czym zaprezentował modem Exynos 5100, który ją obsługuje.
Samsung prezentuje modem 5100
Exynos 5100 jest zbudowany w oparciu o 10 nanometrowy proces technologiczny. Oprócz 5G obsługuje oczywiście także starsze technologie, takie jak 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA, TD-SCDMA, HSPA, i 4G LTE. Producent zapewnia, że maksymalna prędkość pobierania do 2 Gbps w technologii 5G sub-6 GHz, natomiast 5G mmWave zaoferuje aż 6 Gbps.
Najnowszy modem ma trafić do smartfonów z linii średniaków i to do końca 2018 roku. Oznacza to mniej więcej tyle, że Samsung Galaxy S10 nie będzie pierwszym modelem korzystającym z nowej technologii 5G. Koreańczycy postanowili udostępnić możliwość testowania tej technologii wcześniej. Być może chcą sprawdzać, jak sprawdza się ona w praktyce, aby wdrożyć ewentualne poprawki przed premierą jubileuszowego smartfona.
Testerami będą zapewne przyszli właściciele nowych smartfonów Galaxy A na 2019 rok.
Po co nam 5G?
Jak zgodnie twierdzą wszyscy, 5G jest to jeden z elementów, który jest niezbędny do stworzenia internetu rzeczy. Pewnie zadajecie sobie pytanie, co to oznacza? Posłużę się cytatem z Wikipedii, bo bardzo mi się podoba:
Podstawowym celem Internetu rzeczy jest stworzenie inteligentnych przestrzeni tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym. Podstawą rozwoju inteligentnych przestrzeni jest dostarczenie technologii, która zapewni ich realizację.
Czyli dzięki nowoczesnej technologii nastąpi o wiele lepsza integracja wszystkich urządzeń – wszystko będzie działało jako jeden wielki i przede wszystkim sprawny system.
Dla Polski pojawiło się zagrożenie
Jak donosi Rzeczpospolita, Rosja może przyczynić się do zablokowania rozwoju tej sieci w Polsce. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do Komisji Europejskiej, aby wynegocjować warunki na których zostaną odblokowane odpowiednie częstotliwości.
Unia Europejska postawiła zadanie przed każdym krajem członkowskim – mianowicie do 2020 roku, każde państwo musi posiadać co najmniej jedno duże miasto, które zostanie pokryte zasięgiem 5G. Do 2025 roku technologia ma pracować we wszystkich wielkich miastach oraz wzdłuż najważniejszych tras komunikacyjnych.
Do prawidłowego funkcjonowania sieci, konieczne jest odblokowanie pasma 700 MHz, nie tylko w kraju korzystającym z 5G, ale także w miastach przygranicznych. W naszym przypadku jest to Ukraina, Białoruś oraz Rosja.
Pozostaje nam wierzyć, że negocjacje zakończą się sukcesem i wszystko wystartuje zgodnie z planem.
źródło: Samsung, Business Insider Polska
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.