Nowy iPhone Xs z procesorem Apple A12 został przebadany w benchmarku AnTuTu. Osiągnięty przez niego wynik znacznie przewyższa możliwości tych smartfonów, które dominowały w rankingu AnTuTu przed premierą tegorocznych iPhone’ów. iPhone Xs to nowy król wydajności.
iPhone = wydajność
Wydajność zawsze była mocną stroną smartfonów Apple, jednak producent nie chwali się nią jakoś specjalnie mocno, a już na pewno nie porównuje osiągów swoich procesorów z konkurencją. Na konferencjach zazwyczaj słyszymy, że nowy SoC ma o tyle % szybszą grafikę i o tyle % szybsze GPU, a od dwóch ostatnich premier dowiadujemy się także, ile operacji na minutę więcej obsługuje dodatkowy procesor neuronowy (Neural Engine).
Podejrzewam, że większość użytkowników smartfonów iPhone niezbyt wie, jaką dokładną mocą dysponuje ich telefon. Przez to rodzą się czasem nieporozumienia, bowiem już nie raz słyszałem, że procesory Apple są wyraźnie słabsze od tych, które napędzają smartfony z Androidem, jednak dzięki świetnie zoptymalizowanemu systemowi iOS i tak zapewniają wyraźnie szybsze i płynniejsze działanie. To oczywista bzdura, gdyż jednostki opracowywane przez Amerykanów to najwydajniejsze lub jedne z najbardziej wydajnych procesorów mobilnych na rynku.
Najnowszym SoC firmy z logo nagryzionego jabłka jest Apple A12 Bionic, który napędza wszystkie tegoroczne smartfony producenta, którymi są iPhone Xs, iPhone Xs Max oraz iPhone Xr. Jest on złożony z sześciordzeniowego procesora, w konfiguracji 2 + 4. Dwa mocniejsze rdzenie są szybsze od 15% w porównaniu do tych, które mogliśmy znaleźć w Apple A11 Bionic. Tymczasem wydajność układu graficznego podkręcono o 50%.
Jak ten zestaw radzi sobie w najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym benchmarku AnTuTu? Jak się okazuje wręcz rewelacyjnie.
iPhone Xs nowym królem AnTuTu
W AntuTu został przetestowany iPhone Xs. Oto jego wyniki:
Jak widzicie, iPhone Xs z Apple A12 Bionic wykręcił w AnTuTu aż 363525 punktów, co jest absolutnym rekordem w świecie smartfonów. W ostatnim rankingu tego benchmarku liderem był Xiaomi Black Shark, którego wynik delikatnie przekraczał granicę 290 tys. punktów, co daje nam wynik słabszy o ok. 70000 punktów. To spora przewaga, jednak zeszłoroczne iPhone’y odstają jeszcze bardziej od nowszych modeli.
AnTuTu udostępniło też wyniki iPhone’a 8 Plus:
Jak widać wynik jest znacznie, znacznie słabszy: Apple A11 Bionic przegrał ze swoim następcą o ponad 130 tys. punktów. Apple udało się zauważalnie poprawić każdy parametr badany przez AnTuTu, jednak największą różnicę widać przy teście układu graficznego – jego wydajność rzeczywiście poprawiono o ok. 50%.
Konkurencja z Androidem jest bez szans, ale…
…może i powinno się to zmienić wraz z rynkową premierą układów Snapdragon 8150 (wcześniej Snapdragon 855) oraz Kirin 980. Smartfony w nie wyposażone powinny mocno zbliżyć się w AnTuTu do iPhone’ów z Apple A12 Bionic, a może nawet je wyprzedzą. Skoro Apple udało się tak mocno poprawić wyniki, to reszta konkurentów też pewnie potrafi do zrobić.
Jakie to ma znacznie? W sumie żadne – jak dla mnie od wyników benchmarków ważniejsze jest działanie na co dzień, a obecnie nawet telefony ze starszymi procesorami potrafią działać szybko, płynnie i bezproblemowo.
Źródło: AnTuTu
Ceny Apple iPhone Xs
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.