Szybkość internetu mobilnego to dla wielu z nas niezbyt przyjemny temat – często narzekamy bowiem na jego stabilność, choć nie da się ukryć, że i tak na przestrzeni ostatnich lat naprawdę wiele się zmieniło. Szkopuł w tym, że to chyba nadal nie wystarczy, patrząc na rezultaty, jakie przynosi raport operatora popularnego serwisu Speedtest.net.
Wielka internetowa rewolucja, która miała się rozpocząć wraz z wprowadzeniem internetu w standardzie LTE i prędkości „nawet do 300 Mb/s” to, jak zapewne wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, jak na razie melodia dość odległej przyszłości. Faktycznie prędkości osiągane przez nasze urządzenia mobilne czy też modemy są niestety znacznie niższe i niestety nie jest to powodem do dumy. Jak pokazuje najnowszy raport firmy Ookla, czyli podmiotu prowadzącego serwis Speedtest.net służący pomiarom szybkości internetu, rodzimi dostawcy nie do końca stają na wysokości zadania.
Niby ponad średnią, ale daleko od europejskich standardów
Jak pokazują statystyki, średnia prędkość internetu mobilnego w Polsce wynosi 27,57 Mb/s. Teoretycznie jest to całkiem niezły wynik, wyprzedzający średnią światową – co prawda w sposób nieznaczny, bowiem wartość ta wynosi 23,8 Mb/s, ale jednak. Szkopuł w tym, że ten wynik pozwolił na zajęcie dopiero 54 miejsca na 124 notowane państwa. No cóż – taka pozycja zdecydowanie nie jest powodem do dumy – zwłaszcza, że w rankingu wyprzedzają nas m.in. takie tuzy jak Czarnogóra, Albania, Macedonia, Liban, Oman czy Makau. Z drugiej strony – w rankingu jesteśmy przed Wielką Brytanią, Irlandią czy Brazylią. Mimo wszystko jesteśmy jednym z najniżej notowanych państw europejskich i zdecydowanie pokazuje to, że jeszcze sporo do zrobienia przed polskimi operatorami sieci bezprzewodowych.
Znacznie lepiej prezentujemy się natomiast w kontekście internetu stacjonarnego. Tutaj plasujemy się na 30 pozycji z prędkością 55,77 Mb/s, także wyższą od globalnej średniej wynoszącej 50,88 Mb/s. Żeby nie było kolorowo – przed nami jest Litwa czy Barbados, ale z drugiej strony znów zostawiamy w pokonanym polu Brytyjczyków i Irlandczyków, a także Finów, Czechów, Rosjan czy Austriaków. Gołym okiem widać więc, że stale rozwijająca się sieć światłowodowa zdecydowanie robi swoje.
Pozostaje mieć nadzieję, że ten raport wezmą sobie do serca rodzime telekomy i zrobią coś z tym fantem, bo choć zyskaliśmy jedną pozycję w rankingu, to nadal sytuacja jest daleka od oczekiwanej.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.