Asystent Google stał się oficjalnie dostępny w Polsce! Jedna z najciekawszych usług Google nareszcie mówi w naszym języku i pomoże nam podczas codziennych obowiązków. O czym z nim porozmawiamy i do czego możemy go wykorzystać?
Inteligentni asystenci głosowi przestali być fantazją rodem z powieści science-fiction, a rzeczywistością, z której skorzystamy także w naszym kraju. Po wielu miesiącach oczekiwania Asystent Google trafia nad Wisłę, a po raz pierwszy będziemy mogli z niego skorzystać 16 stycznia, w godzinach popołudniowych.
Warto pamiętać, że do tej pory Asystent sprawnie działał w rodzimym kraju Google, pomagając amerykańskim użytkownikom wysyłać wiadomości, sprawdzać pogodę oraz opowiadać dowcipy, jednak w Polsce był obecny szczątkowo i posiadał ograniczone zdolności.
Asystent Google już – prawie – dostępny
Według korporacji z Mountain View nadszedł moment, w którym polscy konsumenci powinni mieć takie same możliwości korzystania z usługi, dlatego od teraz Asystent będzie miał pełną funkcjonalność na systemach Android (od wersji 5) i iOS – na obu platformach przemówi w tym samym czasie.
Na tę chwilę będziemy musieli poczekać około tygodnia lub dwóch, ponieważ Google wprowadzi Asystenta stopniowo.
Jak go uruchomić?
Głosowego pomocnika nie musimy instalować na Androidzie – będzie on zintegrowany z wyszukiwarką Google. Dla odmiany, użytkownicy iPhone’ów powinni pobrać aplikację „Asystent Google”.
Teraz zaledwie jeden krok dzieli nas od zabawy z intuicyjną obsługą smartfona. Aby uruchomić Asystenta, wystarczy powiedzieć do telefonu komendę „OK, Google” lub „Hi, Google”.
Po wybudzeniu usługi możemy zapytać o opis możliwości pomocnika – w tym wypadku twórcy polecają komendę „pokaż, co potrafisz”.
Gdzie wykorzystamy Asystenta?
Możliwości jest całkiem sporo, a z większości z nich skorzystamy, gdy nie będziemy w stanie kontrolować smartfona rękami.
W tym celu przygotowano intuicyjne polecenia, które Asystent wykona w oparciu o naszą wolę. Oto kilka komend, które wykorzystamy po dotarciu odnowionej usługi na nasze smartfony:
- OK Google, czy dzisiaj będzie padało?
- OK Google, ile stopni będzie dziś w Krakowie?
- OK Google, co dziś grają w kinie?
- OK Google, pokaż włoskie restauracje w okolicy,
- OK Google, włącz jazz na YouTube,
- OK Google, obudź mnie jutro o 7:00.
Asystent będzie współpracował także z zewnętrznymi usługami, na początek z aplikacją eSky oraz siecią Play. To wszystko w ramach akcji Actions on Google, w której polskie firmy mogą połączyć swoje produkty z inteligentnymi rozwiązaniami Google.
To dopiero początek drogi
Technologia to ciekawa „nowość” w naszym kraju, jednak pamiętajmy, że to dopiero przedsionek prawdziwej, głosowej integracji. Google zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby Asystent poszerzał swoje zdolności oraz polską osobowość, którą – według zapewnień – częściowo już nabył.
Tak jak wspomniałem, na pełny start raczkującej usługi na wszystkich urządzeniach możemy poczekać nawet kilkanaście dni, dlatego zachęcam Was do poinformowania nas, czy Asystent przemówił już na Waszych smartfonach.
Informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.