Orange, po raz piąty opublikowało raport CERT, z którego dowiadujemy się o aktualnych trendach, zjawiskach i zagrożeniach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem otaczającej nas technologii.
Najnowszy raport Orange CERT 2018 to nie zbiór niewiele znaczących danych. To informacje, w których twarde liczby są odpowiednio opisane, co pozwala wyciągnąć z nich właściwie wnioski. Kto wie, może użyteczna i odpowiednio spożytkowana wiedza kiedyś ustrzeże was przed atakiem.
Mobilne zagrożenia to nie przelewki
Jeszcze w 2015 roku ataki na urządzenia mobilne stanowiły poniżej 2,5 proc. wszystkich ataków na internautów. Dziś liczba ta wzrosła do 28,4 proc. To nie powinno dziwić nikogo, wszak granica pomiędzy siecią stacjonarną a mobilnością zaciera się. Zmieniają się nasze nawyki i to nie tylko w kwestii rozrywki. Coraz chętniej kupujemy, płacimy i zarządzamy naszymi finansami za pośrednictwem smartfonów, a to rodzi mniejsze lub większe zagrożenia.
Co ciekawe, według Orange CERT aż 97 proc. infekcji urządzeń mobilnych dotyczy platformy Android. Sadownicy mogą czuć się względnie bezpieczni, na co niekoniecznie składa się wysoki poziom zabezpieczenia iPhone’ów i iPadów. Zielony Robot pracuje na nieporównywalnie większej liczbie urządzeń o różnym poziomie bezpieczeństwa, co w sposób bezpośredni przekłada się na wspomniane dane.
Złośliwe reklamy odpowiadają za 43 proc. zagrożeń, ale równie groźne mogą okazać się metody zaszyte na przykład w grafikach. Brzmi jak szaleństwo, ale pamiętajmy, że cyberprzestępcy nie mają skrupułów.
Chcąc zminimalizować ryzyko zagrożeń, wystarczy wykazać się odrobiną ostrożności. W przypadku smartfonów nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i unikania potencjalnie groźnych sytuacji.
Internet rzeczy
Liczba urządzeń IoT (Internet of Things) podłączonych do sieci według Gartnera wynosi dziś około 20 mld. Mówimy więc o wzroście na poziomie 15 mld na przestrzeni 6 lat. To jasny sygnał dla przestępców, którzy widząc rozwój Internetu Rzeczy, zaczynają interesować się wspomnianą gałęzią sieci.
Za skuteczność ataków wymierzonych w urządzenia z segmentu IoT odpowiadają słabe zabezpieczenia sprzętu podłączonego do sieci, niska świadomość istnienia zagrożeń oraz banalnie proste lub domyślnie ustawione hasła.
Obrona skupia się w tym przypadku na trzech prostych zasad. Po pierwsze, warto rozważyć ograniczenie dostępu do urządzeń z sieci, po drugiego powinniśmy zmieniać domyślnie ustawione hasła. Ostatnia, lecz równie ważna sprawa to wyłącznie niepotrzebnych w danej chwili funkcji tychże urządzeń. Na przykład wysyłanie SMS-a przez kamerę lub inne czujniki.
Trendy 2018, a zagrożenia na rok 2019
W minionym roku trendy technologiczne skupiały się na biometrii, sztucznej inteligencji, szkodliwych reklamach oraz koparkach kryptowalut.
O 21,6 proc. wzrosło zagrożenie związane z gromadzeniem informacji. Podobnie wygląda kwestia dostępności zasobów, w przypadku których zagrożenie wzrosło o 23 proc. Całe szczęście próby włamań zmalały o 4,4 proc., ale tym, co cieszy najbardziej, jest 26,7-procentowy spadek występowania zagrożeń w postaci obraźliwych i nielegalnych treści, w tym materiałów o charakterze pedofilskim.
Mobilna CyberTarcza w Orange — czy zapewni Ci bezpieczeństwo?
Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w roku 2019, są ataki na Internet Rzeczy, Ransomeware, Phishing, wycieki danych, aktywne wykorzystywanie podatności serwisów internetowych oraz ataki DDoS. Orange chwali się aktywnością w działaniach edukacyjno-informacyjnych związanych z bezpieczeństwem, jednak czy 89 kampanii związanych z ochroną przed malware, 4 kampanie poświęcone wyciekom haseł oraz 2,5 mln przypadków aktywnej ochrony przy użyciu CyberTarczy Orange wystarczy do stworzenia „otoczki bezpieczeństwa”?
Odpowiedź jest trudna i prawdodpobnie poznamy ją dopiero przy okazji następnego raportu Orange CERT.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.