Samsung szpiegował ASML, największego na świecie producenta układów scalonych. Oprogramowanie firmy zostało skradzione przez pracowników z Chin, którzy potem założyli własny interes, a Samsung szybko nawiązał z nimi współpracę.
Kojarzycie ASML? Ta holenderska firma jest największym dostawcą systemów fotolitograficznych dla przemysłu półprzewodnikowego. Z jej technologii i usług korzysta każdy producent procesorów – nawet Intel czy TSMC. ASML odpowiada za system litografii, który łączy zaawansowany sprzęt i oprogramowanie do sterowania procesem wytwarzania układów aż do nanometra.
Z Holendrami współpracuje też Samsung, jednak od 2016 roku w dość ograniczonym zakresie, gdyż Koreańczycy zdecydowali powiązać się z firmą Xtal, nabywając 30% jej udziałów. Jak się okazuje, cała sprawa ma drugie dno.
Samsung szpiegował ASML
W zeszłym tygodniu ujawniono, że w 2015 roku Chińczycy ukradli oprogramowanie ASML, potrzebne do skonfigurowania mikroukładów w celu optymalnej produkcji układów elektronicznych.
Początkowo podejrzewano, że było to szpiegostwo państwowe, jednak Peter Wennink, dyrektor generalny ASML zdradził w jednym wywiadów, że to szpiegostwo przemysłowe, za które odpowiada „jego największy koreański klient”. Mężczyzna nie powiedział wprost, że chodzi o Samsunga, ale to rzecz oczywista.
ASML zatrudniła zewnętrzną firmę do zbadania sprawy szpiegostwa. Ustaliła ona, że oprogramowanie zostało skradzione przez pracowników pochodzenia chińskiego, którzy potem założyli Xtal, a Samsung szybko nawiązał z nimi współpracę i wykupił niemal 1/3 ich udziałów. Czy może być przypadkiem, że Koreańczycy szybko powiązali się z firmą, która dostarczała rozwiązania wcześniejszego partnera, ale po niższej cenie?
Aktualnie Samsung ciągle współpracuje z ASML, ostatnio nawet w zakresie skradzionej technologii. Nie wiadomo jednak, czy nie zmieni tego fakt ujawnienia szpiegowania Holendrów przez ludzi Koreańczyków.
Szpiegostwo przemysłowe to normalka
Szpiegostwo przemysłowe jest niestety codziennością w branży technologicznej i jak widać nawet Samsung ma swoje za uszami, podobnie jak Huawei i wielu innych producentów. ASML przekonało się o tym na własnej skórze, jednak podjęło już stosowne kroki ku temu, by zabezpieczyć się przed podobnym incydentem w przyszłości.
Warto zwrócić uwagę na to, że nie tylko Chińczycy maczają palce w szpiegostwie przemysłowym.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.